Szukaj

Szwedzkie władze zamierzają opodatkować strażaków, którzy walczyli z pożarami lasów. „To kpina wobec tych, którzy ratowali dobytki innych”

23-10-2018 16:33
Szwecja, szwedzka flaga
Podziel się

Jak poinformowało Radio Szczecin, szwedzcy strażacy-ochotnicy, którzy latem brali udział w gaszeniu pożarów lasów mają kłopot z fiskusem. Wszystko wskazuje na to, że mogą zostać wezwani do zapłacenia podatków za przyjęcie korzyści w postaci darmowego wyżywienia i noclegów.

Ochotnicy otrzymali od Szwedzkiej Agencji Ochrony Cywilnej list z prośbą o spisanie listy bezpłatnych świadczeń, z jakich skorzystali podczas podczas akcji gaśniczych. Chodzi m.in. o posiłki oraz noclegi w namiotach lub szkołach.

Jak podkreślają media, według szwedzkiego prawa niektóre z tego rodzaju świadczeń podlegają opodatkowaniu.

Wielu strażaków i ratowników, którzy uczestniczyli w akcjach, przerwało wcześniej swoje wakacyjne urlopy i dobrowolnie zgłosiło się do walki z żywiołem niszczącym lasy i bezpośrednio zagrażającym ludziom i ich dobytkom.  

Koniecznie przeczytaj: Marokański okręt wojenny ostrzelał łódź z nielegalnymi imigrantami. Przemytnicy nie reagowali na wezwania

Czytaj też: Szwecja: Nieudane obrzezanie niemowlaka. Podczas zabiegu spalono laserem penis

Wiadomość o możliwości zapłacenia podatku przyjęli z niedowierzaniem. Przewodniczący Związku Zawodowego „Kommunal”, które zrzesza strażaków i ratowników, powiedział, że to zupełny brak szacunku wobec nich:

Próba opodatkowania ochotników jest kpiną wobec tych, którzy przerwali swoje urlopy, aby spieszyć, ratować domy i dobytek innych.

W lecie pożary w Szwecji ogarnęły łącznie ponad 25 tys. hektarów lasów. W akcji ich gaszenia uczestniczyło kilka tysięcy ochotników i ratowników. Zastępy strażaków oraz sprzęt gaśniczy wysłało do Szwecji osiem państw Unii Europejskiej (Polska wysłała 139 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, głównie z województwa zachodniopomorskiego) oraz Norwegia.

Warto przeczytać: Polscy skoczkowie wygrywają w Wiśle! Piękny moment odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” [wideo]

Podziel się