Szukaj

Szwecja: politycy chcą likwidacji własnego państwa. Apelują o utworzenie „Europejskiej Federacji”

22-11-2017 17:50
Szwecja Fot. Stefan Lins / flikcr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Szwedzcy liberałowie przyjęli w niedzielę bardzo kontrowersyjną propozycję odnoszącą się do przyszłości ich kraju. Według ich założeń programowych Szwecja nie powinna być suwerennym państwem, lecz stać się częścią „Europejskiej Federacji” podległej centralnemu rządowi w Brukseli.

W propozycji programowej nazwanej „Nadszedł czas na federację” szwedzcy liberałowie stwierdzili, że powinni podjąć odpowiednie działania, które w konsekwencji doprowadzą do powstania „Europejskiej Federacji”. Miałaby ona zostać utworzona w oparciu o model amerykański, tzn. w Unii Europejskiej urzędowałby jeden prezydent i funkcjonowałby dwuizbowy parlament. Centralny rząd w Brukseli miałby prawo decydować o kształcie wspólnej polityki zagranicznej, walutowej, środowiskowej, czy też w kwestiach związanych z obronnością państw członkowskich.

Koniecznie przeczytaj: Unijny komisarz o problemie masowej migracji: „Unia Europejska jest zbyt biała, więc trzeba przyjmować kolejnych uchodźców”

Czytaj też: Działacze KOD postanowili „duchowo” połączyć się z Unią Europejską. Miało być poważnie, wyszło jak zwykle. Zobacz nagranie [WIDEO]

Przedstawiciel liberałów Joar Forssel niejako uzasadniając powstanie tej koncepcji, stwierdził, że przekształcenie Unii Europejskiej w federację będzie miało wiele zalet, m.in. takie, że centralna władza będzie mogła zmuszać takie kraje jak Węgry czy Polska do przyjmowania imigrantów z krajów trzeciego świata. Dodał również, że taki kształt UE sprawi, że stanie się ona jeszcze bardziej demokratyczna.

To nie jedyny w ostatnim czasie pomysł pojawiający się w Szwecji, która ma na celu wyzbycie się własnej tożsamości narodowej. Niedawno szwedzka pastor Karin Olofsdotter zaproponowała zmianę drugiej zwrotki hymnu, która według niej jest „beznadziejna, przestarzała, pretensjonalna i imperialistyczna w swoim wydźwięku”. Dlatego też zaapelowała, aby słowa wspominające o „dniach wielkości, światowej chwały i woli zakończenia żywota na Północy” zastąpić słowami o „ziemskich korzeniach wszystkich ludzi i o pragnieniu życia i mieszkania na Północy”. Dzięki temu hymn stałby się mniej patetyczny, lecz bardziej jednoczący i wyraźniej nawiązywałby do przybywających imigrantów.

 

 

Warto przeczytać: Nie tylko Węgry poparły nas w PE. Czeski polityk bronił Polski. Przypomniał unijnym elitom niewygodny fakt [WIDEO]

Podziel się