Szukaj

Szokujące słowa ukraińskiej polityk o Węgrach: „Debile, głupsi niż psy. Nie potrafią nauczyć się mowy Bandery” [wideo]

18-10-2018 13:54
Iryna Farion, Ukraina, Węgry Fot. Iryna Farion/9743366 /lmaresz / You Tube/pixabay.com / screen
Podziel się

Konflikt węgiersko-ukaraiński eskaluje. Niechęć w stosunku do mniejszości węgierskiej mieszkającej na Zakarpaciu obrazuje m.in. ostatnia, niezwykle obraźliwa wypowiedź polityk neobanderowskiej Swobody, Iryny Farion.

Sytuacja między Węgrami i Ukraińcami stała się napięta, po tym jak wydalono z Berehowa węgierskiego konsula, który wydawał swoim rodakom mieszkającym na Zakarpaciu paszporty Republiki Węgier.

Wypowiadająca się podczas Forum Obywatelskiego „O ukraińską mowę” była ukraińska parlamentarzystka Iryna Farion, członkini skrajnie nacjonalistycznej neobanderowskiej partii Swodoba, nawiązując do tego zdarzenia, skrytykowała słabą znajomość języka ukraińskiego wśród mniejszości węgierskiej.

Koniecznie przeczytaj: Makabryczna gra o Auschwitz stworzona przez ukraińską firmę trafi na rynek? Prokuratura wszczęła śledztwo [wideo]

Czytaj też: Ukraina: Afera w instytucji kierowanej przez Sławomira Nowaka. SBU wykryła przestępczy proceder

27 lat (niepodległości Ukrainy – przyp. red.) było im za mało, żeby nauczyć się języka ukraińskiego. Posłuchajcie, kiedy wyślecie psa na szkolenie, to pies w ciągu miesiąca wróci do domu i wie, jak reagować na polecenia: „Usiądź, „Stój”, „Leż”. A im trzeba siedmiu lat, aby nauczyć się języka Stepana Bandery, języka Tarasa Szewczenki, języka Liny Kostenko. Czy potrzebujemy tak wielu debilów na Ukrainie? Niech biorą paszporty, które dostali od Węgrów i niech jadą na Węgry. O co chodzi? Dlaczego, na Boga, mamy ich tu karmić?

- mówiła.

Polityk skrytykowała jednocześnie finansowanie szkół z innych niż ukraiński językiem nauczania, w tym z językiem polskim.

Dlaczego powinniśmy dawać pieniądze tej szkole z węgierskim językiem nauczania, rumuńskim językiem nauczania, moskiewskim językiem nauczania i, przepraszam, z polskim językiem nauczania?

- pytała.

Warto tutaj zaznaczyć tutaj, że nasze władze finansują w Polsce szkoły dla mniejszości ukraińskiej, nie mówiąc już nawet o dopłatach na studia dla obywateli tego kraju.

Cała wypowiedź Fariony tutaj.

Warto przeczytać: Brytyjczyk umieścił wymowny napis na grobie Stepana Bandery. W ten sposób przypomniał o jego zbrodniach [wideo]

Podziel się