Szukaj

Szkocja odłączy się od Wielkiej Brytanii? Premier szkockiego rządu chce referendum [WIDEO]

13-03-2017 18:36
Nicola Sturgeon Fot. nieznany / twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Nicola Sturgeon, która piastuje stanowisko pierwszego ministra w szkockim rządzie ogłosiła, że chce zorganizować kolejne referendum niepodległościowe.

W ocenie premier Sturgeon ponowne głosowanie mogłoby się odbyć na przełomie 2018 i 2019 roku. Konieczność ponownej decyzji o separacji Szkocji od Londynu uzasadniała interesami własnego narodu. Politycy z tego kraju po referendum, które zadecydowało o opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, wyrażali swoje niezadowolenie z racji aroganckiej postawy rządu w Londynie. Mimo wielokrotnych prób porozumienia Nicola Sturgeon, jak sama uzasadnia, nie mogła znaleźć wspólnego języka z partnerami w Londynie. Swoje niezadowolenie wyraziła publicznie na konferencji prasowej, oświadczając, że:

Koniecznie przeczytaj: Krwawy atak w centrum Brukseli w czasie referendum. Ofiarami przeciwnicy Erdogana [FOTO+WIDEO]

Czytaj też: Dlaczego François Hollande nie ubiega się o reelekcję? Prezydent Francji to jedna wielka chodząca wpadka! [WIDEO]

Od czerwca ubiegłego roku działałam na rzecz porozumienia z Wielką Brytanią, przyjmując, że będziemy musieli opuścić Unię Europejską. Brytyjski rząd nie ruszył się jednak ani o cal w stronę kompromisu – stwierdziła pierwsza minister.

Zaskakująca deklaracja Szkockich polityków ma być uzasadniona także tym, że jeśli w takiej sprawie interesy i zabiegi z ich strony zostaną zignorowane, to podobnie może stać się w każdej innej kwestii. Kolejne referendum niepodległościowe miałoby przynieść Szkocji samodzielność i pozwolić temu państwu na nowo rozpocząć proces akcesyjny do Unii Europejskiej.

Warto przeczytać: Chcą, aby autorka „Harry’ego Pottera” przyjęła do swojego domu 18 uchodźców. Petycja cieszy się ogromną popularnością

Podziel się