Szukaj

„Jestem gotowy zgiąć kolana przed polskimi ofiarami rzezi wołyńskiej” – szef ukraińskiego MSZ gotów na porozumienie z Polską. Jest jedno „ale”

22-02-2018 19:47
Pawlo Klimkin Fot. Karl Gruber / Wikimedia / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Pomiędzy Polską a Ukrainą jest wiele napięć na tle historycznym. Nowelizacja ustawy o IPN dodatkowo zaogniła atmosferę pomiędzy państwami. Dlatego też słowa ukraińskiego szefa ministerstwa spraw zagranicznych Pawło Klimkina wydają się zaskakujące.

Gdy Polska poruszyła temat nowelizacji ustawy o INP, wiele krajów na świecie zaczęło protestować. Negatywne opinie dochodziły również z Ukrainy. Pomiędzy naszymi narodami jest bowiem wiele kwestii spornych. Chodzi między innymi o rzeź wołyńską oraz kult Stepana Bandery na Ukrainie.

W Danii tamtejszy szef resortu spraw wewnętrznych Anders Samuelsen spotkał się z Pawło Klimkinem. Podczas konferencji prasowej padło pytanie odnośnie polskiej nowelizacji ustawy o IPN. Ukraiński minister zadziwił zebranych dziennikarzy. Jak podaje portal pch24.pl, polityk powiedział, że „jest gotowy zgiąć kolana przed polskimi ofiarami rzezi wołyńskiej”.

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Polska ponownie będzie domagać się ekshumacji na Ukrainie. Zbrodnia wołyńska musi być wyjaśniona. „Jesteśmy to winni ofiarom” [wideo]

Szybko okazało się jednak, że Klimkin ma na myśli wyłącznie pojedyncze przypadki dotyczące konkretnych Ukraińców. Ponadto minister szybko zapytał: Czy polscy przyjaciele są gotowi zrobić to samo?

Wypowiedź polityka została opisana w rosyjskich mediach. Portal infox.ru stwierdził, że Polska nie może przejść obojętnie wobec pewnych faktów historycznych. Uznano jednak, że słowa ukraińskiego polityka mogą być odebrane jako chęć wspólnego szukanie dialogu. Warto jednak przypomnieć, że we Lwowie zatwierdzono ustawę, która zezwala na wywieszanie banderowskich flag. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Lwów, niegdyś polskie miasto, teraz decyzją ukraińskich radnych będzie „ozdobione” banderowskimi flagami. Absurdalne tłumaczenie polityków

Warto przeczytać: Ukraina jest przeciwna nowelizacji ustawy o IPN. Tymczasem sam ukraiński ambasador przyznaje, że jego kraj nawet nie wie, o co chodzi w tej ustawie [wideo]

Podziel się