Szukaj

Szef niemieckiego MSZ broni Polski: „Nie ma najmniejszej wątpliwości, kto był odpowiedzialny za obozy koncentracyjne”

03-02-2018 21:38
Sigmar Gabriel szef MSZ Niemiec Fot. SPD SaaR / Flickr / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Pomiędzy Polską i Izraelem doszło do ostrego konfliktu. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Okazuje się, że dość nieoczekiwanie po stronie Polaków stanął szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel.

Niemiecki polityk, w serii opublikowanych na Twitterze komentarzy, postawił sprawę jasno: Polska może być pewna, że jakakolwiek próba zafałszowania historii, jak w sfomułowaniu „polskie obozy koncentracyjne”, zostanie przez nas w sposób jasny i zdecydowany odrzucona.

Dodatkowo minister wyraźnie zaznaczył, że zależy mu na tym, aby rozliczyć się z historią. To jedyny sposób na to, aby doszło do pojednania pomiędzy krajami.

Koniecznie przeczytaj: To nagranie ma pokazać całemu światu prawdę. Bez manipulacji, bez przekłamań – autentyczne kadry i rzetelne dane odnośnie II wojny światowej [wideo]

Czytaj też: Ten spot ma przypominać światu, że to Polacy ratowali Żydów podczas II wojny światowej. „Nadal stoimy po stronie prawdy” [WIDEO]

Ponadto Gabriel dodał, że: Nie ma najmniejszej wątpliwości, jeśli chodzi o to, kto był odpowiedzialny za obozy koncentracyjne. To zorganizowane masowe morderstwo zostało popełnione przez nasz naród i nikogo innego. Jeśli byli pojedynczy kolaboranci, to oni nic tu nie zmieniają.

Ja sam przez 15 lat organizowałem i prowadziłem wyjazdy dla grup młodzieży do Miejsc Pamięci w byłych obozach koncentracyjnych Auschwitz i Majdanku. Nic nie było dla mnie przy tym tak oczywiste jak fakt, że były to niemieckie obozy koncentracyjne, które nie przez przypadek były w Polsce. Kultura polska miała bowiem zostać tak samo zniszczona jak całe życie żydowskie. Trzy miliony spośród ponad sześciu milionów zamordowanych Żydów pochodziło z Polski.

Dla Polski takie słowa mogą okazać się wyjątkowo cenne. Choć nie należy oczekiwać, że Niemcy z dnia na dzień staną się naszym wielkim sojusznikiem, to słowa Gabriela już służą jako kontrargument przeciwko trwającej obecnie nagonce na Polskę. Wypowiedzi niemieckiego ministra przytoczył nawet nawet izraelski dziennik „Haaretz”, który od kilku dni ostro atakuje nas za nowelizację ustawy o IPN.

 

Warto przeczytać: Amerykanie, Anglicy i Polacy oskarżani przez Niemców o… Holokaust. Manifestanci niemieckiego marszu „Bombenholocaust” chcą tworzyć historię na nowo [wideo]

Podziel się