Szukaj

Szczyt V4 w Izraelu nie odbędzie się. „Decyzję podjęła cała Grupa Wyszehradzka” [wideo]

18-02-2019 13:36 (aktualizacja: 18-02-2019 14:30)
szczyt V4 w Izraelu Fot. krystianwin/Burrows / wikimedia/pixabay.com
Podziel się

Nie będzie szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Taką informację za pomocą agencji CTK przekazał premier Czech Andrej Babisz. Zamiast tego planowane są rozmowy dwustronne.

Spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier i Polski miało odbyć się w Izraelu w poniedziałek. Szczyt odwołano jednak, po tym jak nasz kraj całkowicie wycofał się z uczestnictwa - informuje agencja CTK, cytując wypowiedź Andreja Babisa.

Jak donosi CTK, szczyt Grupy Wyszehradzkiej ma zostać przesunięty na drugą połowę tego roku.

PAP, powołując się na źródła zbliżone do rządu, podaje, że decyzja czeskiego premiera nastąpiła po interwencji Mateusza Morawieckiego.

Koniecznie przeczytaj: Izrael nie zamierza przepraszać Polski. Premier Morawiecki podjął decyzję ws. szczytu V4 [wideo]

Czytaj też: Krystyna Janda w kuriozalny sposób skomentowała konflikt z Izraelem. Internauci bezlitośni

Słowa szefa MSZ Izraela są niedopuszczalne. Podjąłem decyzję o odwołaniu polskiej delegacji na szczyt V4 w Izraelu

- mówił dzisiaj premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z dziennikarzami. Więcej tutaj: Izrael nie zamierza przepraszać Polski. Premier Morawiecki podjął decyzję ws. szczytu V4 [wideo]

RMF FM informuje, że do Jerozolimy na pewno pojedzie premier Węgier Viktor Orban, który ma się spotkać z premierem Netanjahu.

Szef czeskiego rządu zapowiedział, że zamiast szczytu V4 w Jerozolimie odbędą się spotkania bilateralne. Wirtualna Polska zauważa jednak, że izraelskie media informują o planowanych spotkaniach czterostronnych: z udziałem przedstawicieli Czech, Słowacji, Węgier oraz Izraela.

Sprawę komentował polski minister spraw zagranicznych. Jacek Czaputowicz powiedział, że szczyt odwołano „na prośbę Polski”, ale, jak podkreślił, decyzja została podjęta przez całą Grupę Wyszehradzką.

Nagranie poniżej:

Warto przeczytać: Izrael: Chrześcijański kaznodzieja mówił o Jezusie. No i się zaczęło… „Tora każe mi cię zabić” [wideo]

Podziel się