Szukaj

Szwecja: „Uchodźca” skazany na dożywocie za udział w egzekucji w Syrii [WIDEO +18]

17-02-2017 11:47
Haisam Omar Sakhanh Fot. Expressen TV / YouTube / screen YouTube
Podziel się

46-letni Haisam Sakhanh przyjechał w 2013 roku do Szwecji z zamiarem ubiegania się o azyl. Syryjczyk w 2016 r. uzyskał pozwolenie na stały pobyt. Kiedy jednak ujawniono nagranie, w którym „uchodźca” dokonuje w swoim kraju egzekucji na jeńcach, szwedzki sąd skazał go na dożywocie.

Pobyt w Szwecji Syryjczyka, to nie pierwsza jego „przygoda” w Europie. Wcześniej, w latach 2011-2012 przebywał we Włoszech, gdzie organizował protesty przeciwko syryjskiemu rządowi. Mężczyzna włamał się również na teren syryjskiej ambasady w Rzymie. Przed podróżą do Szwecji Sakhanh wrócił do swojego kraju, gdzie wziął udział w masowej egzekucji dokonanej przez islamistów na kilku jeńcach, którymi byli schwytani żołnierze rządowej armii Syrii.

Koniecznie przeczytaj: Imigrant zgwałcił 13-latkę w Szwecji. Dostał… 2 miesiące więzienia

Czytaj też: Akt oskarżenia dla studenta z Wrocławia, który podłożył bombę w miejskim autobusie. Grozi mu dożywocie

Po tym jak ujawniono nagranie z egzekucji, Sakhanh w marcu 2016 r. został aresztowany. Po przeprowadzeniu procesu skazano go na dożywocie. W uzasadnieniu szwedzki sędzia podkreślił, że nie jest to jedyny wyrok, jaki mógł wymierzyć.

Ta zbrodnia była tak straszna, że nie wyobrażam sobie zasądzić innej kary niż dożywocie - argumentował sędzia.

Trzeba jednak dodać, że kara dożywocia w Szwecji niekoniecznie oznacza, że skazany spędzi resztę życia za kratami. Częste są przypadki wypuszczania więźniów po kilkunastu latach. Sędzia wydając wyrok, zaznaczył więc, że Sakhanh po odbyciu kary zostanie deportowany do Syrii, z dożywotnim zakazem wjazdu do Szwecji.

Warto przeczytać: Brutalny atak na pracowników ośrodka dla uchodźców w Niemczech. Imigranci użyli noży i metalowych prętów [WIDEO +18]

Podziel się