Szukaj

Syn byłego działacza NSDAP staje w obronie Polski. Zwraca uwagę na przemilczany na Zachodzie fakt. Przypomina, kto naprawdę współpracował z nazistami

07-02-2018 16:28
Herman Tertsch Fot. HazteOir.org / wikimedia.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Od wielu już dniu w zagranicznych mediach toczy się gorąca dyskusja na temat nowelizacji ustawy o IPN. Kolejni dziennikarze komentujący nowe rozwiązania prawne przyjęte przez polskie władze bezmyślnie przyznają rację krytykom, którzy zarzucają naszemu krajowi współudział w zbrodniach Holocaustu. Na szczęście są również publicyści, którzy potrafią obiektywne patrzeć na polską historię i ukazywać ją w prawdziwym świetle. Mowa tu o synu działacza NSDAP, Hermannie Tertschu, który na łamach poniedziałkowego wydania hiszpańskiego dziennika „ABC” stanął w obronie Polski.

Hiszpański dziennikarz Hermann Tertsch w swoim tekście stanowczo stwierdził, że Polska słusznie próbuje walczyć z fałszywymi i krzwydzącymi ją sformułowaniami bezpośrednio uderzającymi także w jej dobre imię. Jak słusznie przypomniał, to właśnie nasz kraj była główną ofiarą zbrodniczej napaści nazistowskich Niemiec.

Publicysta napisał również, że obecna walka Polaków w obronie dobrego imienia jest w pełni uzasadniona, ponieważ już od wielu padają ofiarą fałszywych oskarżeń:

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Historyk wyjaśnił, dlaczego Żydzi wciąż oskarżają naród polski o współudział w Holocauście. Jego słowa tłumaczą bardzo wiele [WIDEO]

To jakaś potworność historyczna. Wprawdzie obozy te znajdowały się w Polsce, ale nie były zakładane przez Polaków. Takie sformułowania są niczym zarzut wobec Polski, fałszywy, niesprawiedliwy i bardzo obraźliwy.

Autor tekstu stanowczo także podkreślił, że obozy koncentracyjne wybudowane na ziemiach polskich powstały wyłącznie z inicjatywy niemieckich nazistów i tak też należy o tym fakcie mówić:

Obozy te były niemieckie, nazistowskie, zainicjowane, zbudowane, zorganizowane, zarządzane i kierowane szczególnie przez wojska okupacyjne nazistowskich Niemiec i ich sojuszników.

Dziennikarz w swoim artykule przypomniał również o tym, że w Polsce, w ciągu sześciu lat okupacji występowały, podobnie jak wielu w innych krajach, przypadki współpracy ludności z niemieckim okupantem, jednak, jak stanowczo podkreślił, miała ona jedynie marginalny charakter:  

Współpraca Polski z nazizmem była jednak minimalna, kiedy się ją zestawi z kolaboracją jaka miała miejsce we Francji, Belgii czy Holandii. Brutalna okupacja niemiecka była zaś nieporównywalnie gorsza w Polsce niż w tych zachodnioeuropejskich krajach.

Hermann Tertsch to syn byłego dyplomaty Ekkeharda Tertscha, który pracował w placówkach dyplomatycznych III Rzeszy, głównie w Chorwacji i Hiszpanii. W 1944 roku został uznany za współpracownika spiskowców, którzy przeprowadzili nieudany zamach na życie Adolfa Hitlera.

Warto przeczytać: Sekretarz stanu USA skrytykował podpisanie nowelizacji ustawy o IPN. „Jesteśmy rozczarowani decyzją prezydenta Andrzeja Dudy” [FOTO]

Podziel się