Szukaj

Dantejskie sceny w Sylwestra na Zachodzie Europy. Tak witano Nowy Rok we Francji i Belgii [wideo]

02-01-2019 20:59
Sylwester, Bruksela Fot. Vidéo Perception / You Tube / screen Twitter
Podziel się

Mimo ogromnych oddziałów policji i wielkiej mobilizacji różnych służb również i w tym roku sylwestrowa noc była wyjątkowo niespokojna w wielu miastach zachodniej Europy. Najgorzej było w Paryżu, gdzie spalono ponad tysiąc aut i aresztowano kilkaset osób.

Rekordowa ilość funkcjonariuszy nie zapobiegła aktom wandalizmu, jakie miały miejsce w stolicy Francji i innych rejonach miejskich kraju. Na ten moment szacuje się, że w paryskiej aglomeracji spłonęło co najmniej 1031 pojazdów, o 17% niż w ubiegłym roku. Francuskie MSW uspokaja, że to „jedynie o 48 więcej samochodów” i bagatelizuje sytuację, twierdząc, że nie doszło do większych incydentów. W sumie w Paryżu i na przedmieściach zatrzymano ponad 500 osób.

Koniecznie przeczytaj: Śmiała ukraińska wizja przyszłości. W 2050 roku polscy imigranci zarobkowi będą kupowali samochody [wideo]

Czytaj też: „Tak pracują imigranci we Włoszech”. Polska rodzina publikuje film z Wenecji [wideo]

Władze niechętnie mówią o atakach na policjantach i strażakach, jakie miały miejsce w całym kraju. Na przedmieściach Paryża duża grupa młodych osób zaatakowała policjantów. W departamencie Alpes-Maritimes (Nicea) wozy strażackie zostały obrzucone kamieniami i uszkodzone. W dzielnicy Chêne Hêtre w Illzach z rac strzelano do żandarmów. Również i tam palono samochody oraz niszczono mienie.

Podobne sceny, choć na mniejszą skalę miały miejsce także w stolicy Belgii, Brukseli. Spłonęło co najmniej 9 samochodów. W jednym z przypadków ogień rozprzestrzenił się na dwa domy mieszkalne. Dochodziło także do innych aktów wandalizmu. Atakowano również strażaków, którzy w czasie interwencji zostali obrzuceni kamieniami przez młodych ludzi. Szef brukselskiej Straży Pożarnej zwrócił się do władz o interwencję w tej sprawie, żądając, aby sprawcy zostali odnalezieni i przykładnie ukarani.

Poniżej nagranie z imigranckiego getta w Brukseli.

Warto przeczytać: Hiszpania: Imigranci próbowali nielegalnie przekroczyć granicę. Ukryli się w materacach [wideo]

Podziel się