Szukaj

Wiceprzewodniczący Światowego Kongresu Żydów o kulcie Bandery. „Ukraina ma obowiązek uznawać akty ludobójstwa”

19-12-2018 15:58
Kult Bandery na Ukrainie Fot. All-Ukrainian Union / wikimedia.org / CC BY 3.0
Podziel się

Wiceprzewodniczący Światowego Kongresu Żydów, Robert Singer skrytykował decyzję lwowskich władz, które zadecydowały, że rok 2019 będzie poświęcony Stepanowi Banderze i UPA. Jak podkreślił, Ukraina powinna zaprzestać gloryfikowania osoby, która kolaborowała z nazistami i była odpowiedzialna za ludobójstwo.

W ubiegłym tygodniu lwowska rada obwodowa ogłosiła, że przyszły rok będzie w poświęcony Stepanowi Banderze i UPA. Decyzja ta związana jest z przypadającymi na ten czas rocznicami: 110. urodzin Stepana Bandery oraz 90. utworzenia Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. 

Jak podają media, podobnie postanowiła również Rada Najwyższa Ukrainy, która zdecydowała, że w związku z tym odbędą się państwowe uroczystości.  

Koniecznie przeczytaj: Światowy Kongres Żydów oskarża premiera Mateusza Morawieckiego o antysemityzm. Znakomita odpowiedź Beaty Mazurek – przeprosin nie będzie

Czytaj też: Lwów, niegdyś polskie miasto, teraz decyzją ukraińskich radnych będzie „ozdobione” banderowskimi flagami. Absurdalne tłumaczenie polityków

Stanowczy głos sprzeciwu wobec tych inicjatyw wyraził ambasador Izraela, Joel Lion oraz Robert Singer, wiceprzewodniczący Światowego Kongresu Żydów, który w swoim komentarzu nie szczędził mocnych słów:

To, że taka postać jak Stepan Bandera – nazistowski kolaborator podczas II wojny światowej, który jest głęboko kontrowersyjny w ukraińskim społeczeństwie i poza nim – będzie upamiętniona w taki sposób, jest głęboko niepokojące. Ukraina ma obowiązek uznawać akty ludobójstwa, a nie gloryfikować tych, którzy dopuścili się ich lub podżegali do nich, bez względu na ich motywację czy uzasadnienie.

Warto przeczytać: „Piłsudski był terrorystą, nie Bandera” - tak przynajmniej napisano w ukraińskiej gazecie… finansowanej przez polski rząd

Podziel się