Szukaj

Wiceprzewodniczący Światowego Kongresu Żydów o kulcie Bandery. „Ukraina ma obowiązek uznawać akty ludobójstwa”

19-12-2018 15:58
Kult Bandery na Ukrainie Fot. All-Ukrainian Union / wikimedia.org / CC BY 3.0
Podziel się

Wiceprzewodniczący Światowego Kongresu Żydów, Robert Singer skrytykował decyzję lwowskich władz, które zadecydowały, że rok 2019 będzie poświęcony Stepanowi Banderze i UPA. Jak podkreślił, Ukraina powinna zaprzestać gloryfikowania osoby, która kolaborowała z nazistami i była odpowiedzialna za ludobójstwo.

W ubiegłym tygodniu lwowska rada obwodowa ogłosiła, że przyszły rok będzie w poświęcony Stepanowi Banderze i UPA. Decyzja ta związana jest z przypadającymi na ten czas rocznicami: 110. urodzin Stepana Bandery oraz 90. utworzenia Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. 

Jak podają media, podobnie postanowiła również Rada Najwyższa Ukrainy, która zdecydowała, że w związku z tym odbędą się państwowe uroczystości.  

Koniecznie przeczytaj: Robert Kubica wraca do Formuły 1. Sponsorem polskiego kierowcy zostanie PKN Orlen

Czytaj też: Robert Mazurek i Adam Hofman bez litości o Ryszardzie Petru: „Aż tak głupi nawet on nie jest” [wideo]

Stanowczy głos sprzeciwu wobec tych inicjatyw wyraził ambasador Izraela, Joel Lion oraz Robert Singer, wiceprzewodniczący Światowego Kongresu Żydów, który w swoim komentarzu nie szczędził mocnych słów:

To, że taka postać jak Stepan Bandera – nazistowski kolaborator podczas II wojny światowej, który jest głęboko kontrowersyjny w ukraińskim społeczeństwie i poza nim – będzie upamiętniona w taki sposób, jest głęboko niepokojące. Ukraina ma obowiązek uznawać akty ludobójstwa, a nie gloryfikować tych, którzy dopuścili się ich lub podżegali do nich, bez względu na ich motywację czy uzasadnienie.

Warto przeczytać: Niemcy mają poważny problem z antysemityzmem. Według sondażu to kraj, gdzie najczęściej dochodzi do napaści na Żydów

Podziel się