Szukaj

Ostre starcie Waszczykowskiego i Timmermansa. Mocna riposta polskiego ministra [WIDEO]

17-02-2017 20:30
Witold Waszczykowski
Podziel się

Szef MSZ Witold Waszczykowski i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans spotkali się w piątek na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w czasie panelu poświęconego przyszłości Unii Europejskiej. Między oboma politykami doszło do ostrej wymiany zdań.

W panelu zatytułowanym „Przyszłość Unii (Europejskiej): zjednoczona czy podzielona?” oprócz Witolda Waszczykowskiego i Fransa Timmermansa udział wzięli prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i niemiecki minister finansów Wolfgang Schauble.

Polski minister spraw zagranicznych w czasie debaty wytknął Niemcom, że przez siedem lat zamykali swój rynek pracy dla Polaków, a teraz domagają się solidarności w kwestii uchodźców. W tym kontekście poruszono także kwestię budowy Nord Stream 2.

Koniecznie przeczytaj: Miller krytykuje Timmermansa i staje w obronie polskiego rządu [WIDEO]

Czytaj też: Posłanka PO stwierdziła, że „nie życzy sobie”, aby Korwin-Mikke uczestniczył w posiedzeniu komisji sejmowej [WIDEO]

Waszczykowski przekonywał też, że nie wszystkie kraje członkowskie mogą i chcą angażować się w takim samym stopniu w projekty unijne, m.in. ze względu na różnice w pojmowaniu pewnym wartości.

Timmermans oburzył się.

Nie zgadzam się. (...) W zeszłym tygodniu w Rumunii ludzie, którzy mieli wrażenie, że rząd nie walczy z korupcją, natychmiast wyszli na ulice. Te wartości są podzielane przez wszystkich - powiedział wiceprzewodniczący KE, który nawiązał również do protestów feministek w Polsce.

Kiedy kobiety w Polsce sądziły, że ich prawa będą ograniczane przez rząd lub parlament, to natychmiast wyszły na ulice. Wyszły, bo podzielają wspólne poglądy – próbował dowodzić.

Praworządność zakłada, że państwa członkowskie nie mieszają się do wymiaru sprawiedliwości - mówił Timmermans.

Nie ma zasady, która nakazywałaby, by w każdym kraju był Trybunał Konstytucyjny, ale jeżeli w kraju istnieje TK, to powinno się przynajmniej przestrzegać konstytucji – dodał.

Proszę pozwolić nam na działania zgodne z naszą konstytucją, a nie z pańską wizją naszej konstytucji - ripostował Waszczykowski, który przypomniał też ostatnią radę Komisji Weneckiej, aby polityczny spór w Polce rozwiązywać za pomocą środków politycznych, a nie poprzez mieszanie się instytucji zagranicznych.

Warto przeczytać: Awantura w Sejmie po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej [WIDEO]

Podziel się