Szukaj

USA: Starbucks zamknął swoje lokale i zorganizował „antyrasistowskie szkolenie” dla pracowników. Stracił przez to 12 mln dolarów

30-05-2018 14:46
Starbucks, Nowy Jork Fot. Tony / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

We wtorek popularna sieć kawiarni Starbucks zamknęła swoje lokale, by przeprowadzić „antyrasistowskie szkolenie” pracowników. Jak podają media, zamknięcie ponad 8 tys. lokali kosztowało około 12 mln dolarów. W zajęciach doszkalających wzięło udział 175 tys. pracowników.

Niniejsze szkolenie było reakcją na incydent w Filadelfii, do którego doszło 12 kwietnia. Wówczas kierownik kawiarnii nie pozwolił dwóm czarnoskórym mężczyznom na skrzystanie z toaley. Jego decyzja wynikała z faktu, że niczego nie zamówili. Gdy później chcieli dokonać zamówienia, nie zostali obsłużeni. Wówczas kierownik Starbucksa poprosił ich o opuszczenie lokalu i następnie wezwał policję. Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce, założyli im kajdanki i wyprowadzili z lokalu. Zatrzymani tłuamaczyli później, że są biznesmenami, a w kawiarni czekali po prostu na spotkanie. Po złożeniu zeznań zostali zwolnieni do domu.

Koniecznie przeczytaj: Skandaliczne słowa Georgette Mosbacher ubiegającej się o stanowisko ambasadora USA w Polsce. Jest reakcja polskich dyplomatów

Czytaj też: Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę 447. Bardzo wymowne komentarze znanych polskich publicystów

Całą tą sprawę bardzo szybko nagłośniono w mediach społecznościowych. Poszkodowani mężczyźni oskarżyli zarówno personel Starbucksa, jak i policję o stosowanie „rasowego profilowania” wobec osób posiadających czarny kolor skóry. Wezwali również do bojkotu tej sieci kawiarni.

Niedługo potem dyrektor Starbucksa, Kevin Johnson, oficjalnie przeprosił mężczyzn i potępił zachowanie personelu. Poszkodowani Afroamerykanie porouzmumieli się zarówno z zarządem sieci kawiarni, jak i lokalnymi władzami. Dzięki tej ugodzie nie wkroczyli na drogę sądową, gdż w zamian otrzymają niezbędną pomoc w ukończeniu studiów biznsesowych.

Jak podają media, „antyrasistowskie szkolenie" miało na celu nie tylko zapobiec podobnym incydentom, ale też wpłynąć na poprawę wizerunku sieci. 

Po zakończonym szkoleniu, Starbucks oficjalnie ogłosił, z toalet kawiarni będą mogli korzystać wszyscy bez konieczności składania zamówienia.

Warto przeczytać: Donald Tusk skrytykował Donalda Trumpa. Unijny polityk jest rozczarowany postawą USA: „Pozbyliśmy się wszelkich złudzeń”

Podziel się