Szukaj

Ukraińscy nacjonaliści domagają się wydalenia węgierskiego konsula. Jest stanowcza odpowiedź rządu Victora Orbana

27-09-2018 17:38
Péter Szijjártó, węgierski minister spraw zagranicznych Fot. Cancillería del Ecuador / wikimedia.org / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Kilka dni temu agencja informacyjna UNIAN poinformowała, że konsulat Węgier znajdujący się w mieście Berehowo (Beregszász) wydaje paszporty obywatelom Ukrainy pochodzenia węgierskiego. Na te doniesienia stanowczo zareagowali członkowie ukraińskiego Korpusu Narodowego, którzy zażądali wydalenia konsula. Na ich apel dosadnie odpowiedział przedstawiciel rządu Victora Orbana.

Berehowo to najważniejszy ośrodek kultury węgierskiej na Zakarpaciu. Na początku lat 90. XX wieku proponowano, by to miasto stało się stolicą madziarskiego okręgu autonomicznego.

Przyznawanie węgierskich paszportów Ukraińcom w Berehowie sprawiło, że ukraiński Korpus Narodowy zorganizował manifestację pod gmachem resortu spraw zagranicznych oraz wystosował komunikat zawierający żądanie wydalenia z kraju węgierskiego konsula. Możemy przeczytać w nim m.in., że w razie bierności władz w tej sprawie, sam ochronią swoją ojczyznę przed separatyzmem:

Koniecznie przeczytaj: Ukraina: Afera w instytucji kierowanej przez Sławomira Nowaka. SBU wykryła przestępczy proceder

Czytaj też: Ukraina próbowała zablokować emisję filmu „Wołyń” w Czechach. Ich zdaniem produkcja ta zniekształca historię

Ponownie podkreślamy, że nie może być innego rozwiązania niż wydalenie konsula Węgier. Jest to jedyny logiczny krok, którego oczekujemy od kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Władze muszą stanowczo powstrzymać separatyzm na całym terytorium. Jeśli nie doczekamy się odpowiednich kroków ze strony władz w tej sprawie, zastrzegamy sobie prawo do ochrony Ukrainy przed separatyzmem wszelkimi możliwymi środkami.

Głos w tej sprawie zabrał szef węgierskiego MSZ, Peter Szijjarto, który stwierdził, że nastroje antywęgierskie są podsycane przez ukraińskich przywódców: 

Dopóki Ukrainą rządzi obecny prezydent, dopóty trwać będzie rozpalanie nienawiści wobec Węgrów ze strony państwa ukraińskiego, bo obecny prezydent uważa, że jest to sposób na uzyskanie określonego poparcia społecznego, którego ma dzisiaj bardzo mało.

Podczas spotkania z swoim ukraińskim odpowiednikiem węgierski polityk zapewnił, że jeśli Ukraina wydali konsula, to jego kraj odpowie tym samym. 

Minister Peter Szijjarto zapewnił również, że wszelkie procedury dotyczące nadawania obywatelstwa węgierskiego mieszkańcom Ukrainy są zgodne z ustawodawstwem krajowym oraz międzynarodowym.

Węgierski polityk podkreślił, że od pewnego czasu na Ukrainie systematyczniie łamane są prawa etnicznych Węgrów. Dodał także, że rząd Victora Orbana nie odstąpi od blokowania dążeń Ukrainy do integracji z UE i NATO. Może się to jednak zmienić, jeżeli kraj ten porzuci swoją nacjonalistyczną i antywęgierską politykę.

Warto przeczytać: Izrael: Zdewastowano katolicki cmentarz w Beit Dżamal. Stanowcza reakcja polskiego konsula [foto]

Podziel się