Szukaj

Finlandia: Policja zatrzymała kilkunastu imigrantów. Są podejrzani o napaści seksualne na nieletnie dziewczyny

14-01-2019 18:43
Finlandia, flaga Finlandii Fot. Matti Mattila / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Jak poinformowała fińska policja, w ostatnim czasie w Oulu doszło do napaści na tle seksualnym. Ofiarami są nieletnie dziewczęta mające poniżej 15 lat. Wśród podejrzanych są m.in. azylanci pochodzący z Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Głos w tej sprawie zabrali przedstawiciele tamtejszego rządu.

W piątek fińska policja przekazała, że prowadzi dochodzenie wobec czterech osób podejrzanych o gwałt oraz wykorzystywanie seksualne nieletnich dziewcząt. Wcześniej funkcjonariusze zatrzymali w tej sprawie trzech mężczyzn. Z najnowszych ustaleń wynika, że dziewczynki były atakowane przez co najmniej kilkanaście osób.

Śledczy zajmujący się tą sprawą w grudniu 2018 roku informowali, że zatrzymali ośmiu podejrzanych. Wśród nich byli m.in. imigranci, którzy przebywają w Finlandii od wielu lat i posiadają obywatelstwo tego kraju. 

Koniecznie przeczytaj: Prezydent i premier z tyłu na pogrzebie Pawła Adamowicza. Internauta zwraca uwagę na gest Andrzeja Dudy [wideo]

Czytaj też: Nie żyje Jan Olszewski. Były premier miał 89 lat

Fiński premier Juha Sipila w swoim oświadczeniu napisał, że napaści seksualne na dzieci wzbudziły w nim „głębokie poczucie zgorszenia". Polityk stwierdził również, że w pełni rozumie szok społeczny wynikający z tych wydarzeń. W odpowiedzi na krytykę przypomniał, iż od początku tego roku obowiązuje prawo, które ułatwia deportowanie cudzoziemców dopuszczających się zbrodni na terenie Finlandii. 

Z kolei szef MSW Kai Mykkanen powiedział, że dopuszczenie się poważnego przestępstwa na tle seksualnym powinno skutkować odebraniem fińskiego obywatelstwa tym, którym je nadano. Jak podkreślił tego rodzaju napaści traktuje jako ataki wymierzone w naród:

Jeśli ktoś narusza jedną z naszych podstawowych wartości, uważam to za zagrożenie narodowe.

Warto przeczytać: Śmiała ukraińska wizja przyszłości. W 2050 roku polscy imigranci zarobkowi będą kupowali samochody [wideo]

Podziel się