Szukaj

Sekretarz stanu USA skrytykował podpisanie nowelizacji ustawy o IPN. „Jesteśmy rozczarowani decyzją prezydenta Andrzeja Dudy” [FOTO]

07-02-2018 10:20
Tillerson krytykuje podpisanie ustawy o IPN
Podziel się

We wtorek prezydent Andrzej Duda, w swoim wystąpieniu poinformował, iż zdecydował się na podpisanie, a następnie skierowanie nowelizacji ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego. Na podjętą przez niego decyzję zareagował już m.in. sekretarz stanu USA, Rex Tillerson, który w wydanym oświadczeniu napisał, że jego kraj jest rozczarowany takim posunięciem polskiego prezydenta.

Rex Tillerson w opublikowanym oświadczeniu stwierdził ponadto, że takie sformułowania jak „polskie obozy śmierci” są bolesne i mogą fałszować historię, więc Polska ma pełne prawo do tego, by się przed tymi nieścisłościami bronić, ale jednak w taki sposób, który respektuje podstawowe wolności:     

Stany Zjednoczone są rozczarowane tym, że polski prezydent podpisał ustawę wprowadzającą kary za przypisywanie zbrodni nazistowskich narodowi polskiemu. (…) Nasz kraj potwierdza, że określenia takie jak polskie obozy śmierci są bolesne i wprowadzają w błąd. Takie historyczne nieścisłości dotykają Polski, naszego ważnego sojusznika i muszą być zwalczane w sposób, który chroni podstawowe wolności.(…) Uważamy, że otwarta debata, stypendia i edukacja są najlepszymi środkami do przeciwdziałania wprowadzającym w błąd zwrotom.

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Historyk wyjaśnił, dlaczego Żydzi wciąż oskarżają naród polski o współudział w Holocauście. Jego słowa tłumaczą bardzo wiele [WIDEO]

Oświadczenie sekretarza stanu USA skomentował m.in. szef gabienetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który powiedział dziennikarzom PAP, iż nasz kraj stoi teraz przed dużym wyzwaniem jakim jest prowadzenie skutecznego dialogu, który będzie służył rzeczowemu wyjaśnianiu istoty nowelizacji ustawy o IPN:  

To oświadczenie pokazuje nam skalę wyzwania, jakie przed nami stoi, jeśli chodzi o dialog i wyjaśnianie istoty tej ustawy. My jesteśmy do tego dialogu, zarówno z Izraelem jak i z Waszyngtonem, gotowi i jesteśmy na niego otwarci.My ten kontakt cały czas prowadzimy i on jest stały; przestrzeń dla tego dialogu jest. Natomiast to oświadczenie pokazuje, że jeszcze przed nami duże wyzwanie, jeśli chodzi o wyjaśnienie intencji i treści tej ustawy i jej zakresu.

 

Warto przeczytać: Mocna wypowiedź wiceprezesa partii Wolność. Podczas wywiadu wyjaśnił, dlaczego Izrael sprzeciwia się nowelizacji ustawy o IPN [wideo]

Podziel się