Szukaj

Saudyjski następca tronu zapowiada naprawdę radykalną zmianę. Jeśli dojdzie do skutku, będzie to wręcz rewolucyjny zwrot w świecie islamu

26-10-2017 15:27
Saudyjski następca tronu zapowiada odejście od radykalnego islamu Fot. Fox Business / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Saudyjski następca tronu książę Mohammed ibn Salman oświadczył, że kluczem do modernizacji zatokowego królestwa jest powrót do umiarkowanego islamu - podaje BBC. Ta decyzja może mieć ogromny wpływ na cały region.

Obecnie w Arabii Saudyjskiej dominuje radykalny islam wahabicki. Nurt ten został zapoczątkowany na Półwyspie Arabskim w w XVIII wieku. W stuleciach wcześniejszych Arabowie wyznawali dużo łagodniejsze wersje islamu. To pozwoliło na rozkwit arabskiej cywilizacji w średniowieczu, co przy surowym wahabizmie nie byłoby możliwe.

Książę powiedział dziennikarzom, że 70% społeczeństwa saudyjskiego stanowią osoby, które nie ukończyli jeszcze trzydziestego roku życia i chcą „życia, w którym nasza religia przekłada się na tolerancję”. Obiecał też „usunąć resztki ekstremizmu jak najprędzej”.

Koniecznie przeczytaj: UK: islamska indoktrynacja w szkołach. Uczennica miała napisać list, w którym poinformuje najbliższych o przejściu na islam

Czytaj też: Francja: Muzułmanie blokują ulicę, policja ich ochrania, a imam wzywa do... zabijania niewiernych [WIDEO]

Opinię tę wyraził po ogłoszeniu rozpoczęcia inwestycji wartej 500 mld dolarów obejmującej budowę nowego miasta i strefy biznesowej na wybrzeżu Morza Czerwonego w pobliżu Egiptu i Jordanii.

Jeśli Arabia Saudyjska przestanie promować wahabizm i pokrewne mu kierunki fundamentalistyczne, będzie to rewolucyjna zmiana nie tylko dla niej samej, ale i dla całego świata islamu.

Obecnie w kraju obowiązuje surowa wersja prawa szariatu, znacznie ograniczająca prawa kobiet i innowierców (publiczny kult chrześcijański jest zabroniony). Muzułmańskie zwyczaje dotyczące zachowania, ubioru i wszystkich innych dziedzin życia są tu surowo egzekwowane przez władze państwowe. Jest to monarchia absolutna, więc zdanie króla ma kluczowe znaczenie. A książę Mohammed może wkrótce zostać królem, gdyż obecnie panujący jego ojciec Salman ma już prawie 82 lata. Jeśli dotrzyma obietnic, zmieni oblicze zarówno swojego kraju, jak i znacznej części świata.

Warto przeczytać: Sejm przyjął ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. Zmiany już od przyszłego roku. Zobacz szczegóły [FOTO]

Podziel się