Szukaj

Rozłam w Grupie Wyszehradzkiej? Czechy i Słowacja popierają Tuska

09-03-2017 14:56
Donald Tusk Fot. European Peoples Party / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Dziś i jutro mają rozstrzygnąć się losy Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej. Poparcie dla byłego polskiego premiera wyraziły takie państwa jak: Francja, Niemcy, Czechy i Słowacja.

Z informacji radia RMF FM wynika, że połowa członków Grupy Wyszehradzkiej uważa za zasadne przedłużenie kadencji Donalda Tuska na obecnym stanowisku. Szef słowackiego MSZ-tu Miroslav Lajcak oświadczył, że były Polak działa w interesie Polski, Czech, Węgier i Słowacji i nie ma powodu, by wybierać nową osobę na to stanowisko. Kontrkandydat Tuska, Janusz-Saryusz-Wolski nie pełnił wcześniej funkcji premiera ani prezydenta, więc w ocenie polityka z Bratysławy nie może być brany pod uwagę przy głosowaniu.

Koniecznie przeczytaj: Donald Tusk kompromituje się, wygłaszając podziękowanie po wygranych wyborach na szefa Rady Europejskiej [WIDEO]

Czytaj też: Senator PO: Donald Tusk jest najważniejszą osobą w historii Polski [WIDEO]

Podobną retorykę stosują dyplomaci z Czech. Lubomir Zaoralek podsumował wysiłki Warszawy, by dokonać personalnej roszady na stanowisku szefa Rady Europejskiej jako „polski błąd”. Poparcie dla Tuska wyraziła już publicznie Angela Merkel, chwaląc polskiego polityka i jego wysiłki na arenie międzynarodowej. W rezultacie można powiedzieć, że były przewodniczący PO nie musi się obawiać o swoją dalszą przyszłość w Brukseli.  

Warto przeczytać: Tusk żartuje z Kaczyńskiego w Europarlamencie. Na sali śmiech i burza oklasków [WIDEO]

Podziel się