Szukaj

Rosja: prokuratura zbada, czy obchody Halloween są legalne

28-10-2016 20:14
Demoniczna grafika z dynią na Halloween
Podziel się

Środowiska prawosławne związane z rosyjską cerkwią skarżą organizatorów imprez, które urządzane są w ramach Halloween. Według nich, obchody tego święta powinny być zakazane, gdyż szerzą kult szatana.

Prawnik Jarosław Michajłow, który przygotował skargę, wyjaśnia, że obchody Halloween stanowią pewną formę kultu, a więc powinny powinny być oficjalnie reprezentowane przez legalnie powołaną organizację, która weźmie odpowiedzialność za obrzędy przeprowadzane w ramach tego święta.

Jak wskazują skarżący, w Rosji nie istnieje żadna organizacja reprezentująca wyznawców Halloween, więc kult z nim związany rozpowszechnia się bez żadnej kontroli.

Koniecznie przeczytaj: Kurator ostrzega przed Halloween

Czytaj też: Norwegia broni się przed imigrantami. Buduje płot na granicy z Rosją

Wierni i duchowni związani z prawosławną cerkwią tłumaczą, że zapożyczone z pogańskiej tradycji święto jednoznacznie odnosi się do kultu szatana i gloryfikuje „zwycięstwo sił ciemności na siłami światła”.

Halloween związane jest z okultyzmem i pozostaje w sprzeczności z tradycjami rosyjskimi i chrześcijańskimi – dodają autorzy skargi, który chcą, aby zakazać obchodów tego święta.

Przypomnijmy, że negatywny stosunek do Halloween wykazuje także Kościół katolicki. Papież Franciszek dwa lata temu powiedział, że „trzeba zakazać zła, jakim jest Halloween”. Ojciec święty mówił wtedy o przerażającej liczbie opętań dzieci, które wcześniej bawiły się w Halloween. Wcześniej, negatywnie skutki tego święta wskazywał także Benedykt XVI, podkreślając, że jest ono „antychrześcijańskie i niebezpieczne”, a także „promuje kulturę śmierci”.

Warto przeczytać: Rosja: ogłoszono alarm atomowy! 40 mln ludzi w schronach

Podziel się