Szukaj

Rosja planuje wprowadzenie w przyszłym roku kary śmierci

14-06-2017 13:08
Rosja globus Fot. TUBS / wikipedia / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Najwyższy wymiar kary miałby dotyczyć terrorystów i obowiązywać w związku z organizowanymi przez Rosję Mistrzostwami Świata w piłce nożnej.

Propozycja ustanowienia kary śmierci dla terrorystów wpłynęła już do rosyjskiego parlamentu. Jej pomysłodawcą jest Wassilij Piskariow, przewodniczący komitetu ds. bezpieczeństwa i walki z korupcją.

Nie wiadomo, na jakim etapie są prace nad zmianami kodeksu karnego. Jeśli jednak mają wejść w życie przed piłkarskim mundialem, wszystko powinno wyjaśnić się w ciągu kilku miesięcy, ponieważ turniej zaplanowano na lato 2018 roku.

Koniecznie przeczytaj: Brytyjska eurodeputowana chce kary śmierci dla terrorystów

Czytaj też: Rosja chce sankcji wobec Polski za burzenie komunistycznych pomników

Nasilający się w Europie islamski terroryzm to ogromne zagrożenie właśnie w perspektywie dużej imprezy sportowej, która zgromadzi w rosyjskich miastach miliony kibiców z całego świata. Politycy tego kraju chcą więc zminimalizować ryzyko zamachów, odstraszając potencjalnych terrorystów najwyższą sankcją.

Na przeszkodzie może jednak stanąć członkostwo Rosji w Radzie Europy, którego jednym z podstawowych warunków jest właśnie niestosowanie kary śmierci, a jego złamanie może oznaczać usunięcie z szeregów tego gremium.

Rosyjscy politycy zapewniają jednak, że bezpieczeństwo jest ważniejsze.

Bezpieczeństwo obywateli Rosji jest ważniejsze od członkostwa w jakiejkolwiek międzynarodowej organizacji – brzmi stanowisko Dumy Państwowej.

Warto przeczytać: Kamera zarejestrowała moment, w którym policjanci zastrzelili trzech terrorystów w Londynie [WIDEO 18+]

Podziel się