Szukaj

Rosja: ogłoszono alarm atomowy! 40 mln ludzi w schronach

05-10-2016 10:28
Wubuch bomby atomowej - test Romeo
Podziel się

Jak donosi "Rzeczpospolita", między 4 a 7 października br. w Rosji przeprowadzane będą ćwiczenia z udziałem ludności cywilnej, które mają sprawdzić przygotowanie i możliwości ochrony obywateli m.in. na wypadek ogłoszenia alarmu atomowego czy w razie przeprowadzenia innego ataku militarnego.

Oleg Manuilow, dyrektor Departamentu Ministerstwa Obrony Cywilnej zapowiedział, że szkolenia ludności będą prowadzone przez trzy dni, od 4 do 7 października. Ma w nich wziąć udział 40 mln obywateli (czyli prawie 30% mieszkańców Rosji), ponad 200 tys. ratowników, 50 tys. pojazdów, odziały wojska i organizacje paramilitarne. Za koordynację przeprowadzanych ćwiczeń odpowiada EMERCOM - ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Koniecznie przeczytaj: Norwegia broni się przed imigrantami. Buduje płot na granicy z Rosją

Czytaj też: Dron latał nad kancelarią premiera. Zatrzymano obywatela Rosji

W ramach szkolenia wykorzystana zostanie sieć schronów i bunkrów przeciwlotniczych zbudowanych jeszcze za czasów Związku Radzieckiego, które do użytku zostały przywrócone dwa lata temu.

Syreny ogłaszające alarm zawyją w całej Rosji, w samej stolicy jest ich aż trzy tysiące. Warto przypomnieć, że ćwiczenia tego typu ostatni raz odbywały się jeszcze przed upadkiem ZSRR.

Nie wiadomo, dlaczego Rosja akurat teraz przeprowadza takie szkolenia ludności cywilnej, jednak zbiegły się one w czasie z decyzją Putina o zawieszeniu porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi ws. utylizacji plutonu. Przypomnijmy też, że o zagrożeniu atakiem nuklearnym mówił ostatnio Janusz Korwin-Mikke: Korwin-Mikke: III wojna światowa jeszcze w tym roku.

Warto przeczytać: Rosja: prokuratura zbada, czy obchody Halloween są legalne

Podziel się