Szukaj

Rocznica zamachu w Berlinie. Internauta z Niemiec porównał zachowanie polskiego prezydenta i Angeli Merkel [FOTO+WIDEO]

20-12-2017 15:01
rocznica zamachu w Berlinie, Angela Merkel Fot. Onlinemagazin / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Wczoraj w Berlinie miały miejsce uroczystości związane z rocznicą zamachu, do jakiego doszło rok temu na jarmarku bożonarodzeniowym. Uwagę internautów, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech zwróciło zachowanie Angeli Merkel, która nie potrafiła zachować wymaganej na taką okoliczność powagi.

19 grudnia 2016 r. islamski terrorysta pochodzący z Tunezji Anis Amri wjechał ciężarówką w tłum ludzi na placu Breitscheidplatz, gdzie odbywał się świąteczny jarmark. W ataku zginęło 12 osób, kilkadziesiąt zostało rannych. Jedną z ofiar muzułmanina był polski kierowca Łukasz Urban.

W czasie wczorajszych uroczystości w Berlinie odsłonięto symboliczny pomnik poświęcony zamordowanym ofiarom Tunezyjczyka. Ich nazwiska, w tym polskiego kierowcy, uwiecznione zostały na schodach prowadzących do kościoła Gedaechtniskirche. Dodatkowo integralną częścią pomnika stała się mosiężna 14-metrowa rysa przecinająca plac Breitscheidplatz.

Koniecznie przeczytaj: Nietypowy „plebiscyt” w Niemczech. Wybrano największych... nieudaczników 2017 roku. Na podium Martin Schulz i Angela Merkel

Czytaj też: Zamach w Berlinie: Rodziny ofiar dostały od rządu skandalicznie niskie odszkodowania. Kazano im też z własnej kieszeni zapłacić za... obdukcje

Na miejscu zamachu pojawiła się wczoraj także niemiecka kanclerz Angela Merkel, która obiecywała poszkodowanym w zamachu i rodzinom ofiar większe współczucie i większe rekompensaty pieniężne. Wielu Niemców nie wierzy w te zapewnienia. Do tej pory prezentowana przez niemieckie władze postawa była wręcz skandaliczna. Więcej tutaj: Zamach w Berlinie: Rodziny ofiar dostały od rządu skandalicznie niskie odszkodowania. Kazano im też z własnej kieszeni zapłacić za... obdukcje

Internauci zwrócili uwagę także na samo zachowanie Merkel, która już po oficjalnym przemówieniu nie wydawała się zbytnio zasmucona wielką tragedią, do jakiej doszło m.in. w wyniku jej absurdalnej polityki imigracyjnej. Wręcz przeciwnie, kanclerz uśmiechnięta przechadzała się po Breitscheidplatz, robiąc sobie zdjęcia z „fanami”.

Jeden z użytkowników Twittera z Niemiec zestawił jej postawę ze zdjęciem polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, który w czasie pogrzebu Łukasza Urbana klęczał przed trumną polskiego kierowcy.

Warto zaznaczyć, że zarówno postawa Merkel, jak i promowana przez nią polityka imigracyjna, krytykowana jest przez wielu Niemców, którzy oburzeni są skandaliczną postawą w stosunku do ofiar zamachu dokonanego przez islamskiego terrorystę.

Jak zaznacza „Deutsche Welle” bulwersujące jest m.in. to, że jeszcze do tej pory rodzina Łukasza Urbana nie otrzymała od niemieckiej kanclerz nawet kondolencji.

Z kolei wielu zwykłych Niemców pamięta o polskim kierowcy. Jak zauważył polski korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz, jedna z Niemek przyszła wczoraj na miejsce zamachu z polską flagą na plecach.

Łukasza Urbana uhonorowali wczoraj też polscy kierowcy.

Warto przeczytać: To już otwarty atak na Polskę. „Eskalacja konfliktu na niespotykaną dotychczas skalę”. Merkel już dogadała się Macronem

Podziel się