Szukaj

Rocznica wizyty papieża w Stanach Zjednoczonych – komentatorzy przypominają, że Franciszek nie odrzuca wolnego rynku

22-09-2016 20:22
Papież Franciszek, 2014 Fot. Aleteia Image Department / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Mija rok od wizyty papieża w Stanach Zjednoczonych. Przy tej okazji amerykańskie media nawiązują do przemówienia Franciszka w Kongresie. Wbrew oczekiwaniom lewicowych dziennikarzy (którzy liczyli, że papież skrytykuje „złą, kapitalistyczną Amerykę”), Franciszek pozytywnie wypowiedział się o przedsiębiorczości i biznesie.

Biorąc pod uwagę sposób, w jaki media ukazują działalność papieża, wydawać mogłoby się, że Franciszek to typowy socjalista, który potępia wolny rynek. Tymczasem Thomas D. Williams na katolickim portalu Crux przypomina, że papież przemawiając rok temu do kongresmenów, pochwalił ideę przedsiębiorczości i podkreślił, że: Biznes jest szlachetnym powołaniem, które ukierunkowane jest na wytwarzanie bogactwa i ulepszanie świata. Może przynosić korzyści, jeżeli nastawiony jest na tworzenie miejsc pracy.

Koniecznie przeczytaj: Papież Franciszek ostro krytykuje propagandę gender, ale o homoseksualistach mówi już w innym tonie

Czytaj też: Żydzi domagają się przyjmowania muzułmańskich uchodźców w USA

Faktem jest, że papież potępia „bałwochwalstwo pieniądza” i krytykuje wykorzystywanie najsłabszych przez potężne korporacje, ale jednocześnie Franciszek podkreśla znaczenie uczciwej pracy. Przemawiając przed Kongresem, docenił trud „tysięcy kobiet i mężczyzn, którzy każdego dnia starają się uczciwie zarobić na codzienny chleb i zaoszczędzić – aby tym samym – zapewnić lepszy byt swoim rodzinom”. Papież nazwał ich ostoją społeczeństwa.

Thomas D. Williams przypomina, że około dwa miesiące przed wizytą papieża w USA jedna z dziennikarek z CBS News powiedziała Franciszkowi, że w Stanach Zjednoczonych wiele osób uznaje jego wypowiedzi za krytykę amerykańskiego stylu życia i podejścia do gospodarki. Franciszek obiecał, że zgłębi tę kwestię. W odpowiedzi na inne sugestie dziennikarki Ojciec Święty przyznał też, że być może do tej pory za mało uwagi poświęcał klasie średniej, która pracuje i płaci podatki.

Zmiana podejścia do tych kwestii na pewno była widoczna w czasie wizyty w USA – papież w Kongresie pochwalił amerykański system wolnorynkowy, który szczególny nacisk kładzie na przedsiębiorczość. Tym samym Franciszek zawiódł oczekiwania tych, którzy przed wizytą w USA sugerowali, że Ojciec Święty będzie wskazywał kolejne wady amerykańskiego kapitalizmu.

W rzeczywistości poglądy papieża dotyczące gospodarki nie są aż tak socjalistyczne, jak wielu mu zarzuca. Franciszek co prawda krytykuje „niepohamowaną pogoń za pieniądzem”, nie wierzy w niewidzialną rękę rynku i wykazuje potrzebę bardziej sprawiedliwego rozdzielania dóbr, to jednocześnie wyraźnie sprzeciwia się ideologii marksizmu i docenia pozytywne efekty wolności w sferze gospodarczej.

Wydaje się więc, że Franciszek ma w tym względzie poglądy podobne do Jana Pawła II, który w swojej encyklice w 1991 roku zastosował słynne rozróżnienie między kapitalizmem jako ideologią bezprawia a kapitalizmem rozumianym jako system promujący wolną przedsiębiorczość oraz kreatywność.

Warto przeczytać: USA: Muzułmanie zapowiedzieli, że „będą rozprawiać się z Polakami”

Podziel się