Szukaj

Reżyser „Klątwy”: „Polska rozpada się przez swoje katolickie wartości”

09-03-2017 09:15
Ewa Kasprzyk przed Teatrem Powszechnym w czasie protestu przeciwko Fot. Ewinia1 / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Kontrowersyjny reżyser Oliver Frljić z Chorwacji udzielił wywiadu mediom z ojczystego kraju. Wypowiedział się tam między innymi na temat sztuki „Klątwa” wystawionej w Teatrze Powszechnym w Warszawie, a także na temat Polaków oburzonych profanacją, jaka dokonała się na scenie podczas wystawiania spektaklu. Niewzruszony krytyką skandalista zdecydował się narazić Polakom jeszcze bardziej.

Polska to kraj, który rozpada się przez swoje katolickie wartości. Ten przecież katolicki naród próbował zabronić w przekraczaniu granicy imigrantom pochodzącym z krajów muzułmańskich, a przed kilkoma dniami, również po katolicku ktoś rozbił szyby w samochodzie matki aktorki Julii Wyszyńskiej, występującej w „Klątwie”… Publiczna telewizja, oczywiście również w duchu katolickim, podała informację, że rozwiązuje umowę z tą właśnie aktorką, choć to ona sama złożyła wymówienie kilka miesięcy wcześniej. Wspomniana wyżej telewizja po katolicku zdjęła z anteny wszystkie programy z jej udziałem - powiedział chorwacki reżyser.

Koniecznie przeczytaj: Czy teatr to dom publiczny? Taką tezę można postawić po obejrzeniu sztuki „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljicia

Czytaj też: Pijana Ewa Kasprzyk i skandaliczne słowa jej partnera o protestujących przeciwko spektaklowi „Klątwa” [WIDEO]

W dalszej części wywiadu Frljić atakował też inne instytucje i osoby publiczne w Polsce, zwłaszcza Kościół katolicki. Artysta stwierdził, że polscy hierarchowie nie powinni wypowiadać się w sprawie moralności, bo są instytucjonalnie związani z tradycją i historią, która nie zawsze była poparta etyką, na której opiera się Rzym. Wypomniał duchowieństwu palenie czarownic, inkwizycję, współpracę z Hitlerem czy ukrywanie pedofilii.

 

Warto przeczytać: Michalkiewicz o aktorce występującej w „Klątwie”: „Nie wiedziałem, że z niej taki lachociąg” [WIDEO]

Podziel się