Szukaj

Tak wygląda Polska oczami reportera BBC – kraj nacjonalistów, którzy popierają autorytarne zapędy Prawa i Sprawiedliwości [wideo]

15-03-2018 11:07
Materiał BBC o Polsce Fot. BBC Newsnight / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Mike Thomson, reporter BBC Newsnight, nagrał materiał poświęcony Polsce. Dziennikarz zwrócił uwagę na to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości ma czas do 20 marca na wystosowanie do Unii Europejskiej odpowiedzi związanej z przestrzeganiem praworządności w kraju.

Tytuł reportażu jest wymowny – „Kryzys tożsamości w Polsce”. Tematem przewodnim materiału jest z kolei oskarżanie rządu Prawa i Sprawiedliwości o autorytarne zapędy, zagrażanie demokracji oraz walkę z niezależnym sądownictwem.

Thomson rozmawiał z Polakami zamieszkującymi Ostrów Mazowiecki, tzw. „bastion Prawa i Sprawiedliwości”. Niektórzy rozmówcy dziennikarza narzekali na Unię Europejską mówiąc, że ta zbyt mocno miesza się do wewnętrznych spraw kraju. Inni zaś chwalili socjalne programy PiS, zwłaszcza 500+.

Koniecznie przeczytaj: Prawo i Sprawiedliwość może pozbawić pierwszego Polaka w kosmosie stopnia generalskiego. Niewykluczone, że na drodze stanie Andrzej Duda [wideo]

Czytaj też: Radosław Sikorski znieważony przez rosyjskiego deputowanego podczas rozmowy w BBC – „To nie jest sprawa polskiej prostytutki”

Jeden z Polaków opisał swoje rozczarowanie Unią Europejską mówiąc:

Kiedy byłem na Marszu Niepodległości i świętowałem bardzo ważne święto narodowe Polski, pan Timmermans powiedział, że w Warszawie szło 60 tys. faszystów. To znaczy, mnie nazwał faszystą i moją rodzinę. Ja sobie tego nie życzę, bo ani się nie czuję, że jestem faszystą, ani nie jestem, bo mój dziadek zginął w czasie drugiej wojny w obozie w Auschwitz i już nie powrócił. Ja nie pozwalam, żeby teraz robić ze mnie faszystę.

Reportaż zawierał również wypowiedzi profesorów: Zdzisława Krasnodębskiego, Radosława Markowskiego i Ewy Łętowskiej, byłej sędzi Trybunału Konstytucyjnego.

Nie mogę zaakceptować sytuacji, w której ludzie z innych państw, którzy nie są poinformowani o sytuacji, bo nie mówią po polsku, nie odwiedzają Polski, porównują nas do Rosji, Turcji czy innych niedemokratycznych państw

– mówił w materiale Krasnodębski.

Warto przeczytać: Kujawsko-Pomorskie: 31-latka zdała egzamin na prawo jazdy dopiero za 32 razem. Kobieta straciła dokument po… 2 tygodniach

Podziel się