Szukaj

Nowe informacje ws. tragicznej śmierci Tomasza Mackiewicza. Opublikowano raport z wyprawy na Nanga Parbat

10-10-2018 17:28
Tomasz Mackiewicz Fot. Tomek Czapkins Mackiewicz / Facebook
Podziel się

„American Alpinie Journal” opublikował raport dotyczący wspinaczki Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat. Zawarto w nim m.in. nowe, nieznane dotąd informacje na temat śmierci polskiego alpinisty.

W raporcie potwierdzono, że wyprawa Polaka i Francuzki zakończyła się zdobyciem szczytu:

Chwilę po zachodzie słońca 25 stycznia 2018 roku Mackiewicz (Polska) i Revol (Francja) osiągnęli szczyt Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). To było drugie zimowe wejście na ten szczyt w historii.

Autorzy sprawozdania ujawnili również nieznane dotąd informacje na temat złego stanu zdrowia Tomasza Mackiewicza:

Mackiewicz przed drogą powrotną ze szczytu zażył cztery tabletki deksametazonu i wydawało się, że to poprawiło na chwilę jego ciężki stan. Para zeszła na wysokość 7280 m n.p.m., ale w tym miejscu Polak był już całkowicie wyczerpany.

Koniecznie przeczytaj: Tej informacji zabrakło w skróconej wersji wywiadu z Elizabeth Revol. To Pakistańczycy kazali zostawić Francuzce Polaka na Nanga Parbat!

Czytaj też: Pojawił się film z momentu odnalezienia Elizabeth Revol na Nanga Parbat. Słychać głosy w ciemności: „Adam, mam ją” [WIDEO]

Deksametazon to bardzo silny lek, który ma za zadanie niwelować skutki choroby wysokościowej.

Dotychczas wiadomo było, iż Elizabeth Revol próbowała wstrzyknąć lek, ale złamała się igła, więc podała mu tabletkę. W raporcie czytamy, że Polak zażył w sumie cztery pastylki:

Okazuje się, że tych tabletek było cztery. (...) Mackiewicz był całkowicie wyczerpany, miał obrzęk płuc, poważne odmrożenia i nie był w stanie już dalej się poruszać.

Warto przeczytać: Lekarz Elizabeth Revol podaje bezpośrednią przyczynę zgonu Tomasza Mackiewicza: „Umarł w ciągu kilku godzin, nie cierpiał”

Podziel się