Szukaj

Śledczy z ramienia ONZ o Izraelu: „Ten kraj mógł dopuścić się zbrodni wojennych”

01-03-2019 12:01
Jerozolima
Podziel się

Jak podaje TVP Info, śledczy ONZ zarzucili Izraelowi, że w trakcie trwającego konfliktu z Palestyną mógł dopuścić się zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Chodzi m.in. o zabicie 189 Palestyńczyków i zranienie 6100 osób podczas ubiegłorocznych protestów.

Raport Rady Praw Człowieka ONZ w tej sprawie został opublikowany w czwartek.

Czytamy w nim, że izraelskie siły zbrojnie atakowały demonstrantów pomimo tego, iż nie stanowili żadnego zagrożenia:

Izraelskie siły zabijały i raniły palestyńskich demonstrantów, którzy nie stanowili bezpośredniego zagrożenia (...) ani nie uczestniczyli bezpośrednio we wrogich aktach.

Autorzy raportu podkreślili również, że wśród ofiar było 35 dzieci, dwóch dziennikarzy oraz trzech „wyraźnie oznakowanych” ratowników medycznych. Ponadto stwierdzili także, że niektóre z tych działań sił izraelskich mogą być potraktowane jako zbrodnie wojenne lub zbrodnie przeciwko ludzkości, dlatego też wezwali Izrael do przeprowadzenia niezwłocznego śledztwa w tej sprawie.

Koniecznie przeczytaj: Izrael nie zamierza przepraszać Polski. Premier Morawiecki podjął decyzję ws. szczytu V4 [wideo]

Czytaj też: Skandaliczna decyzja szwedzkiego sądu ws. Stefana Michnika. Jest reakcja polskiego MSZ [wideo]

Śledczy ONZ ujawnili także, że zdobyli poufne informacje na temat osób podejrzewanych o zabijanie Palestyńczyków, czyli izraelskich dowódców i snajperów. Co więcej, zawarli również sugestię, że ta sprawa działań zbrojnych wobec Palestyny powinna trafić przed Międzynarodowy Trybunał Karny.

Izrael stanowczo odparł zarzuty zawarte w raporcie. Znany z antypolskich wypowiedzi minister Katz wydał oświadczenie, w którym skrytykował odpowiedzialną za sporządzenie tego dokumentu organ pomocniczy ONZ:

Ten raport to „teatr absurdu”. Rada Praw Człowieka wyprodukował kolejny wrogi, zakłamany i stronniczy raport przeciwko naszemu krajowi. Nikt nie może odmówić Izraelowi prawa do samoobrony i obowiązku bronienia swych obywateli i granic przed atakami.

Warto przeczytać: Nergal pojechał do Izraela przepraszać za Polaków? Absurdalne słowa wokalisty Behemotha [wideo]

Podziel się