Szukaj

Zgromadzenie Parlamentarne RE wezwało Rosję do zwrotu wraku. „To pierwszy tak ważny dokument międzynarodowej organizacji”

12-10-2018 18:17
Wrak Tu-154, Smoleńsk Fot. OTRS member / wikimedia.org / CC BY-SA 2.5
Podziel się

W piątek Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem. Parlamentarzyści biorący udział w obradach przegłosowali zarówno raport, jak i rezolucję w tej sprawie.

Rezolucja powstała na podstawie raportu holenderskiego posła Pietera Omtzigta, który opracował go w oparciu o opinie dwóch ekspertów prawa międzynarodowego, Timothy Brymera z Wielkiej Brytanii i Pablo Mendesa de Leona z Hiszpanii. Po przeanalizowaniu m.in. stanu prawnego wskazali oni, że w świetle konwencji chicagowskiej wrak powinien trafić do Polski.

Przegłosowany dokument zawiera wezwanie Federacji Rosyjskiej do: zwrotu wraku bez dalszej zwłoki w sposób, który zapobiegnie dalszej degradacji materiału dowodowego, odpowiednie zabezpieczenie wraku do tego czasu oraz powstrzymanie się od działań, mogących zostać uznanych za bezczeszczenie miejsca katastrofy.

Koniecznie przeczytaj: Rosja: Nie żyje rosyjski prokurator, który przekazał Polsce akta ze śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej

Czytaj też: Fenomenalny gol Tomasza Kędziory w piłkarskiej Lidze Europy. Polak popisał się niesamowitym uderzeniem [wideo]

W dokumencie zawarto również zapis, że ma zwrot szczątków samolotu ma odbyć się we ścisłej współpracy z polskimi ekspertami.

Niektóre media informujące o tej sprawie studzą nastroje i przypominają, że Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, które zrzesza parlamentarzystów z 47 krajów, nie ma możliwości nałożenia sankcji kar finansowych na kraj, który nie dostosuje się do zapisów rezolucji.

W znacznie bardziej optymistycznym tonie przegłosowanie dokumentów skomentował polityk PiS, Dominik Tarczyński:

Warto przeczytać: Groźna sytuacja w meczu Ligi Europy. Zawodnik cieszył się z gola. Spadł 2 metry w dół [wideo]

Podziel się