Szukaj

Atak na Syrię przeprowadzony – USA, Wielka Brytania i Francja dokonały ataku rakietowego. Niepokojące oświadczenie Donalda Tuska [wideo+foto]

14-04-2018 12:58
Bombardowanie Syrii Fot. Tomasz Merwiński / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Około godziny 3:00 czasu polskiego USA, Wielka Brytania oraz Francja zrzuciły około 100 pocisków na Syrię. Celami były głównie obiekty wojskowe syryjskich sił rządowych znajdujące się w rejonach Damaszku oraz Homs.

O możliwym ataku mówiło się już od kilku dni, Donald Trump otwarcie zapowiadał prawdopodobieństwo reakcji USA na użycie broni chemicznej w Syrii.

Prezydent Stanów Zjednoczonych wypowiedział się po dokonaniu ataku rakietowego:

Nie byłoby ich (ataków – red.), gdyby Rosja nie poniosła porażki w swych planach powstrzymania Baszara el-Asada przed sięgnięciem po broń chemiczną.

Szef Pentagonu James Mattis oznajmił, że z okrętów oraz samolotów wystrzelono około 100 rakiet. Pociski były skierowane na trzy główne ośrodki broni chemicznej. Amerykanie przekonują, że był to jednorazowy atak, który miał być ostrzeżeniem dla syryjskich władz.

Koniecznie przeczytaj: Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę 447. Bardzo wymowne komentarze znanych polskich publicystów

Czytaj też: Reakcja Angeli Merkel mówi wszystko. Donald Trump przemawiając obok kanclerz, poradził Niemcom, aby brały przykład z Polski [wideo]

Mimo to z wypowiedzi Donalda Trumpa można wywnioskować, że kolejne „ostrzeżenia” są brane pod uwagę:

Jesteśmy gotowi podtrzymać tę odpowiedź, dopóki syryjski reżim nie zaprzestanie używania zakazanych środków chemicznych.

Ośrodki, na które przeprowadzono atak, zostały wcześniej ewakuowane po rosyjskich ostrzeżeniach. Syryjsko-rosyjskie systemy obronne zdołały zestrzelić lub zakłócić trasę sporej części pocisków. Nieoficjalnie podaje się, że rannych zostało kilku cywilów.

Po dokonanym ataku na Twitterze wypowiedział się Donald Tusk. Polityk przekonywał, że Unia Europejska musi stać przy swoich sojusznikach:

Atak przeprowadzony przez Stany Zjednoczone, Francję i Wielką Brytanie jasno pokazuje, że reżim syryjski wspólnie z Rosją i Iranem nie może kontynuować tej ludzkiej tragedii, przynajmniej nie bez poniesienia tego konsekwencji. Unia Europejska będzie stała ze swoimi sojusznikami po stronie sprawiedliwości.

Niektórzy obawiają się, że słowa polskiego polityka są zapowiedzią ewentualnej pomocy USA. Mogłoby to oznaczać również zaangażowanie się Polski w knflikt syryjski.

 

Warto przeczytać: Donald Tusk zwierza się irlandzkim studentom w Dublinie: Moi polityczni przeciwnicy nazywają mnie „Rudy” [wideo]

Podziel się