Szukaj

Przemytnicy imigrantów „reklamują” się w Internecie. Oferty jak z biura turystycznego

12-07-2017 13:11
Łódź z uchodźcami Fot. Irish Defence Forces / wikipedia / CC BY 2.0
Podziel się

Atrakcyjne fotografie luksusowych statków wycieczkowych czy europejskich zabytków ilustrują ogłoszenia, zamieszczane w Internecie przez przestępców trudniących się przemytem ludzi do Europy. Tymczasem rzeczywistość, jaka czeka imigrantów jest zupełnie inna.

Internetową aktywność przemytników imigrantów wzięła pod lupę działająca w ramach Europolu unijna Jednostka ds. Zgłaszania Podejrzanych Treści w Internecie (EU IRU). Choć została powołana głównie do śledzenia propagandy terrorystycznej w sieci, coraz częściej zajmuje się też monitorowaniem działalności przemytników.

Blisko współpracujemy ze wszystkimi serwisami społecznościowymi, w tym z Facebookiem – potwierdza rzecznik Europolu Tine Hollevoet.

Koniecznie przeczytaj: Duchowny z Ghany apeluje: „Trzeba przykręcić imigracyjny kran!”

Czytaj też: Liroy-Marzec do państw zachodnich: „Kolonizowaliście, to teraz się nie dziwcie” [WIDEO]

Właśnie na Facebooku chętnie „reklamują” się przemytnicy ludzi. Co ciekawe, zamieszczane przez nich materiały przypominają oferty luksusowych wycieczek turystycznych, typowe dla biur podróży. Na zdjęciach można zobaczyć m.in. luksusowe statki wycieczkowe, podczas gdy w rzeczywistości imigranci transportowani są do Europy najczęściej w prymitywnych łodziach lub pontonach, a już na kontynencie „podróżują” w bagażnikach samochodów osobowych lub „na pace” ciężarówki.

Do skorzystania z przestępczych usług nierzadko zachęcają nawet zdjęcia… europejskich zabytków, jak Krzywa Wieża w Pizie, paryska Wieża Eiffle`a czy londyński Big Ben.

Przemytnicy szczególnie chętnie korzystają z portali społecznościowych. IRU monitoruje treści zamieszczane tu w różnych językach, m.in. po arabsku. W razie podejrzeń, natychmiast zgłaszane są do administracji serwisu. Problem w tym, że niemal natychmiast po zamknięciu lub zablokowaniu podejrzanej strony, powstaje nowa.

Warto przeczytać: Kuriozalne argumenty włoskiego socjalisty za przyjmowaniem imigrantów

Podziel się