Szukaj

Rosyjscy dziennikarze i eksperci debatowali nad rozbiorem Ukrainy. Część ziem przydzielili Polsce [foto]

02-10-2018 18:10
Rozbiór Ukrainy w rosyjskiej telewizji Fot. Rossija 1 / screen
Podziel się

W piątek 28 września br. w rosyjskiej publicznej telewizji Rossija 1 odbyła się kontrowersyjna debata na temat potencjalnego rozbioru Ukrainy. W trakcie programu publicystycznego „60 minut” dziennikarze oraz eksperci „podzielili” ziemie należącego do tego kraju pomiędzy Polskę i Rosję.

Podczas debaty dyskutanci „oddali” Polsce zachodnią część kraju z miastami Łuck, Lwów i Tarnopol. Z kolei Wschód oraz wybrzeże czarnomorskie wraz z miastami tj.: Charków, Ługańsk, Doniec Cherson i Odessa przyznali Rosji. Ich zdaniem Ukraina powinna zachować jedynie swoją centralną część.

Koniecznie przeczytaj: Były szef NATO docenia polską politykę energetyczną i poucza Niemcy. „Berlin powinien szukać w Warszawie przykładu”

Czytaj też: Rosja: Nie żyje rosyjski prokurator, który przekazał Polsce akta ze śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej

Dyskusja przeprowadzona w Rossija 1 została przyjęta z oburzeniem przez media ukraińskie. Z kolei kierownictwo rosyjskiej stacji odmówiło komentarza w tej sprawie.

Warto przypomnieć, że temat rozbioru Ukrainy nie pojawia się po raz pierwszy. Cztery lata temu bliski sojusznik Władimira Putina i zarazem lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR), Władimir Żyrinowski podczas debaty w Dumie Państwowej stwierdził, że część ziem nie powinna należeć do Ukrainy:

Ziemie zachodniej Ukrainy nie są ukraińskie, tylko polskie. To były polskie ziemie wschodnie – Łuck, Lwów, Tarnopol, Iwano-Frankowsk i Równe. Obwód zakarpacki – to Węgry. W Użhorodzie wszyscy mówią po węgiersku. Albo po rosyjsku. Nie ma żadnego związku z Ukrainą. I Czerniowce – w tym wypadku żadnego porozumienia nie było. Stalin zabrał Czerniowce dla zaspokojenia apetytu. Prawdziwa Ukraina, to centralna Ukraina, bez zachodnich ziem, które bardziej są polskie i bez wschodnich, które bardziej są rosyjskie.

Warto przeczytać: Awantura w „Studio Polska”. Mężczyzna kopnął w plecy gościa programu. Natychmiastowa reakcja prowadzących [wideo]

Podziel się