Szukaj

Te protesty wstrząsnęły całą Francją – decyzje Emmanuela Macrona doprowadziły do licznych strajków oraz paraliżu kraju

03-04-2018 17:08
Emmanuel Macron Fot. The Hill / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Prezydentura Emmanuela Macrona od samego początku wzbudzała we Francji liczne kontrowersje. Doprowadziło to do wyjątkowo niskiego poparcia głowy państwa wśród obywateli. Teraz jednak napięta sytuacja w państwie przerodziła się w liczne strajki.

Wszystko zaczęło się od propozycji reform Emmanuela Macrona. Francuski prezydent naraził się kolejarzom oraz pracownikom linii lotniczych, ponieważ zamierza pozbawić ich specjalnego statusu grupy zawodowej. Założeniem głowy państwa jest stworzenie większej konkurencyjności w usługach transportowych.

Zapowiedzi Macrona doprowadziły do strajków pracowników państwowych kolei (SNCF) – każdego tygodnia aż do końca czerwca mają odbywać się dwudniowe strajki. W tym czasie aż 85% pociągów TGV oraz 75% połączeń regionalnych ma zostać zawieszone. Połączenia międzynarodowe odbywać będą się bez większych przeszkód.

Koniecznie przeczytaj: Donald Trump zażartował z Emmanuela Macrona. Prezydent USA... strzepnął łupież z jego marynarki: „Teraz wyglądasz perfekcyjnie” [wideo]

Czytaj też: Francja zaostrza przepisy dotyczące imigrantów - zmiany są znaczące. Wściekła po przegranym głosowaniu lewica mówi o łamaniu praw człowieka

Do strajku przyłączyli się także pracownicy linii lotniczych, ponieważ poczuli się zlekceważeni przez prezydenta jako grupa zawodowa. Teraz domagają się 6% podwyżek swojego wynagrodzenia. Macron zapowiedział jednak, że nie zamierza ulegać presji, ale będzie bacznie przyglądał się protestom.

Warto przeczytać: Brigitte Macron bezlitośnie wyśmiana przez uczniów. Licealiści krzyczeli do niej: „Chcemy się z Tobą ożenić. Nieważny jest wiek”

Podziel się