Szukaj

Prezydent Ukrainy ostro krytykuje nowelizację ustawy o IPN. Tymczasem we Lwowie zezwolono na wieszanie... banderowskich flag [FOTO]

01-02-2018 17:57
Petro Poroszenko Fot. Senat RP / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Nowelizacja ustawy o IPN-ie rozpętała prawdziwą medialną burzę. Zarówno w polskich i zagranicznych środkach masowego przekazu wielu ekspertów i polityków, często bardzo krytycznie, odnosi się do nowych przepisów prawnych wprowadzanych przez polski rząd. Głos w tej sprawie zabrał również obecny prezydent Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podobnie, jak wcześniej wielu izraelskich polityków, w swoim wpisie na Facebooku niezwykle krytycznie ocenił przyjętą przez polski parlament nowelizację ustawy:

Jestem bardzo zaniepokojony decyzją polskiego parlamentu. Prawda historyczna wymaga szczerej, otwartej rozmowy i dialogu, a nie zakazów. Przepisy zawarte w tej ustawie są całkowicie stronnicze i absolutnie nie do przyjęcia. Najpierw powinniśmy wspominać nasze wspólne zwycięstwa i walkę z totalitarnymi reżimami. Żadna decyzja polityczna nie może zastąpić prawdy historycznej. Zatwierdzony projekt ustawy nie spełnia określonych zasad partnerstwa strategicznego między Ukrainą a Polską. Wzywam zatem Polskę do obiektywizmu i dialogu.Tylko tak możemy razem wygrać.

Koniecznie przeczytaj: Ukraina: W całym kraju odbyły się marsze ku czci Stefana Bandery. „Nacjonalizm jest naszą religią, Bandera naszym prorokiem” [WIDEO+FOTO]

Czytaj też: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Warto w tym miejscu dodać, że w myśl tejże nowelizacji poza wprowadzeniem sankcji karnych za używanie sformułowania „polskie obozy śmierci” uznano również, że „banderyzm” podobnie jak komunizm i faszyzm jest totalitarną, zbrodniczą ideologią, której nie wolno propagować. Zapewne właśnie z tego powodu prezydent Ukrainy w tak stanowczych słowach skrytykował tą ustawę.

Na Ukrainie kult Stepana Bandery i UPA z roku na roku coraz bardziej się rozwija. Potwierdza to choćby fakt, że zaledwie dnia dni temu lwowska rada obwodowa wyraziła zgodę na wywieszanie flag OUN-UPA na budynkach administracji samorządowej m.in. w rocznicę urodzin Stepana Bandery, powstania OUN czy śmierci Romana Szuchewycza.

Warto przeczytać: Skandaliczny wpis ważnej izraelskiej polityk. Tzipi Livni w haniebny sposób skomentowała przyjęcie nowelizacji ustawy o IPN [FOTO]

Podziel się