Szukaj

Prezydent Brazylii odwołana przez Senat

31-08-2016 21:50 (aktualizacja: 31-08-2016 21:52)
Dilma Rousseff na mównicy Fot. Ministerio dasrelacoesexteriores / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

W brazylijskim senacie przegłosowano wczoraj wniosek o impeachment (usunięcie z urzędu) prezydent Dilmy Rousseff, która od 12 maja była zawieszona w obowiązkach głowy państwa. Za jej pozostaniem na stanowisku głosowało zaledwie 20 senatorów, 61 było przeciw. Rousseff nie czuje się winna i nie przyznaje się do zarzucanych jej oszustw.

Dilma Rousseff została oskarżona o ukrywanie przed opinią publiczną złego stanu finansowego państwa i podejmowanie decyzji związanych z budżetem bez porozumienia z parlamentem. Miała też zawierać umowy kredytowe w kontrolowanych przez państwo instytucjach finansowych. Zarzuca się jej również branie kredytów bez zgody Kongresu.

Jose Eduardo Cardozo, były prokurator generalny oraz prawnik prezydent Rousseff zapowiedzieli, że odwołają się od tej decyzji do Sądu Najwyższego. Sama zainteresowana konsekwentnie twierdzi, że nie popełniła zarzucanych jej przestępstw, a decyzję o jej odwołaniu nazwała „parlamentarnym zamachem stanu”.

Koniecznie przeczytaj: Prezydent Filipin: „Chciałbym ich wszystkich wymordować”

Czytaj też: 36. rocznica Porozumień Sierpniowych. Lech Wałęsa nie wziął udziału w uroczystościach

Zaraz po impeachmencie, tego samego dnia, o godz. 21.00 polskiego czasu zaprzysiężono na stanowisko prezydenta Michela Temera, konserwatywnego polityka, który z sojusznika stał się zdecydowanym przeciwnikiem Rousseff. Nowy prezydent będzie sprawował urząd do końca trwania obecnej kadencji, czyli przez najbliższe dwa lata.

Co ciekawe, nowy prezydent jest zamieszany w aferę łapówkarską związaną z brazylijskim potentatem naftowym Petrobras. Ustępująca z urzędu Rousseff nazwała go w senacie „uzurpatorem”. W proces impeachmentu najbardziej zaangażowani byli Eduardo Cunha i Renan Calheiros, również oskarżeni o korupcję w związku z Petrobrasem. W dodatku więcej niż połowa senatorów, którzy głosowali za ustąpieniem Rousseff posiada zarzuty o różne przestępstwa, w tym przemoc fizyczną, łapówkarstwo, wymuszenia i fałszerstwa.

Warto przeczytać: 77. rocznica wybuchu II wojny światowej - uroczystości na Westerplatte

Podziel się