Szukaj

Prawicowa partia wprowadzi zakaz pokazywania krzyża?

18-10-2016 14:03
Metalowy krzyżyk wiszący na łańcuszku Fot. Sean McGrath / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Marine Le Pen, kandydatka na prezydenta Francji z ramienia Frontu Narodowego zgłosiła propozycję wyeliminowania symboli religijnych w całej przestrzeni publicznej. Oznaczałoby to, że poza obecnym zakazem noszenia burki, nie będzie można także nosić żydowskiej jarmułki czy chrześcijańskiego symbolu krzyża. Le Pen wskazuje, że ma to być „poświęcenie w walce z islamem politycznym”.

Liderka prawicowego Frontu Narodowego zapowiedziała w niedzielę, że jeżeli zostanie wybrana na urząd prezydenta Francji, to wprowadzi zakaz noszenia w miejscach publicznych wszelkich symboli religijnych. Krzyżyka czy jarmułki nie można by wtedy nosić nawet w komunikacji publicznej czy na ulicy, z zakazu mieliby być zwolnieni jedynie duchowni (księża, rabinowie, imamowie).

Według Le Pen wprowadzenie takich zmian jest potrzebne, aby skutecznie walczyć z islamizacją kraju.

Koniecznie przeczytaj: Kolejne zawiadomienia w prokuraturze ws. „czarnego protestu”. Profanacja symboli narodowych i religijnych, ale nie tylko…

Czytaj też: Wulgarna obraza uczuć religijnych na „czarnym proteście”

Zastosuję prawo z 2004 roku, czyli prawo zabraniające pokazywania znaków religijnych w szkole i rozszerzę je na całą przestrzeń publiczną – oświadczyła kandydatka na prezydenta Francji. - Myślę, że wszyscy Francuzi, także innego wyznania, zrozumieją, że jest to poświęcenie, które ma na celu walkę z islamem politycznym. To leży w interesie narodu – dodała Le Pen.

Proponowane zmiany w prawie nie przypadły do gustu wielu związkom wyznaniowym. Głosy sprzeciwu wyraziły już środowiska żydowskie i protestanckie, których przedstawiciele uważają, że nie ma nic złego w przyznawaniu się do swojej wiary.

We Francji obowiązuje od 2011 r. zakaz noszenia burki (muzułmańskiego stroju zakrywającego twarz) w miejscach publicznych. Według badań opinii publicznej popiera go około 60% obywateli tego kraju.

Warto przeczytać: Kijowski zmienia front? W przyszłym roku 11 listopada chce maszerować z... narodowcami

Podziel się