Szukaj

[AKTUALIZACJA] Porwanie libijskiego samolotu. Terroryści wypuścili zakładników i sami się poddali

23-12-2016 13:20 (aktualizacja: 23-12-2016 15:50)
Samolot libijskich lini Afriqiyah Airways Fot. Sergey Kustov / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Dwaj mężczyźni uzbrojeni w granaty ręczne i ładunki wybuchowe porwali Airubsa A320 należącego do libijskich linii lotniczych. Maszyna wylądowała na lotnisku w Malcie. Terroryści grożą wysadzeniem samolotu.

[AKTUALIZACJA]

15.50

Porywacze wypuścili wszystkich zakładników i sami się poddali. Samolot został wcześniej otoczony przez oddziały wojska. Jak poinformował na Twitterze premier Malty terroryści zostali zatrzymani i przeszukani. Według informacji uzyskanych przez media porywacze żądali utworzenia „prokadafijskiej partii”.

14:05

Koniecznie przeczytaj: Został wyrzucony z samolotu, bo mówił po arabsku? Rasizm czy prowokacja [WIDEO]

Czytaj też: Tupolew z polskim godłem jako… ilustracja katastrofy rosyjskiego samolotu z Chórem Aleksandrowa na pokładzie

Terroryści wypuścili pierwszą grupę pasażerów - 25 osób, w tym kobiety i dzieci. Poinformował o tym na Twitterze premier Malty.

13.20

Na razie nie są znane wszystkie okoliczności zdarzenia. Trwa akcja służb specjalnych. Wiadomo, że samolot należący do libijskich linii lotniczych Afriqiyah Airways miał odbyć wewnętrzny lot z Sabhy do stolicy kraju – Trypolisu. Oznaczony był numerem 8U209.

Po porwaniu maszyny piloci próbowali lądować w Libii, ale nie pozwolili na to porywacze. Dwaj mężczyźni, którzy według dziennika „Times of Malta” należą do ugrupowania Al Fatah Al Gadida, które skupia zwolenników Muammara Kaddafiego, zabitego przywódcy Libii. Porywacze mieli obiecać uwolnienie zakładników, jeżeli spełnione zostaną ich żądania.

Na pokładzie samolotu znajduje się 118 pasażerów, w tym 28 kobiety i jedno dziecko.

Porwanie samolotu potwierdził premier Malty, Joseph Muscat

Zostałem poinformowany o porwaniu samolotu libijskiego. Służby bezpieczeństwa i ratownicze są w gotowości - napisał na Twitterze.

Warto przeczytać: Zginęli w katastrofie lotniczej. Na koncertach w Polsce śpiewali „Czerwone maki na Monte Cassino” [WIDEO]

Podziel się