Szukaj

Poroszenko zatwierdził wprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie. Awantura w parlamencie [wideo]

26-11-2018 17:11
Petro Poroszenko Fot. Факти ICTV / You Tube / screen YouTube
Podziel się

Petro Poroszenko wydał dzisiaj ok. godz. 14.00 dekret wprowadzający stan wojenny na Ukrainie. Decyzję prezydenta musi zatwierdzić jeszcze tamtejszy parlament. W Kijowie odbyło się burzliwe posiedzenie Rady Najwyższej.

Dekret wprowadzający stan wojenny do 25 stycznia 2019 r. wciela w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy z 26 listopada „o nadzwyczajnych środkach zapewnienia suwerenności państwowej i niepodległości Ukrainy oraz wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie”. RBNiO obradowała w nocy z niedzieli na poniedziałek pod przewodnictwem głowy państwa.

Informacja o zatwierdzenia przez prezydenta dekretu wywołała burzliwą reakcję w ukraińskim parlamencie, który na nadzwyczajnym posiedzenia miał rozpatrzyć ten wniosek.

Koniecznie przeczytaj: Stan wojenny zatwierdzony przez parlament Ukrainy. Co oznacza jego wprowadzenie?

Czytaj też: Prezydent Ukrainy prosi o wsparcie w konflikcie z Rosją. „Mamy nadzieję, że kraje członkowskie NATO są gotowe wysłania okrętów”

Zaraz po rozpoczęciu obrad posłowie Radykalnej Partii deputowanego Ołeha Laszki oraz partii Batikwszczyna zablokowali mównicę, domagając się przeprowadzenia bezpośrednich konsultacji z prezydentem.

Zarządzono przerwę, w czasie której Poroszenko złożył propozycję wprowadzenia stanu wojennego na 30, a nie na 60 dni i przesunięcia terminu wprowadzenia z dziś na jutro na godz. 9.00 rano. Prezydent oświadczył też, że stan wojenny nie wpłynie na termin wyborów prezydenckich, które zaplanowano na 31 marca przyszłego roku i nie pokryje się z kampanią wyborczą.

Według nowych doniesień medialnych, przyjęcie dzisiaj dekretu może okazać się niemożliwe ze względu na problemy z uzyskaniem wymaganego w parlamencie kworum.

Decyzja Poroszenki ma związek z agresją rosyjską na Morzu Azowskim. Wczoraj wieczorem służby graniczne Federacji Rosyjskiej ostrzelały i przejęły trzy ukraińskie okręty. Ukraińska marynarka nie wie, co stało się z 23 członkami załogi tych jednostek. Według Ukraińców rannych zostało sześciu ich marynarzy, według Rosjan trzech. Więcej tutaj: Rosjanie staranowali ukraiński okręt na Morzu Azowskim. Jest nagranie: „Uderz w niego”, „dawaj, k***a!” [wideo]

Warto przeczytać: Marine Le Pen pozytywnie o przyszłości UE i krytyczne o prezydencie Ukrainy. „To człowiek o wątpliwej moralności, wspierany przez nazistów”

Podziel się