Szukaj

Pomimo protestów muzułmanów, w eskorcie policji zburzono meczet w Belgradzie

27-05-2017 16:11
Belgrad, rozbiórka nielegalnego meczetu Fot. Balkan Insight / twitter / screen Twitter
Podziel się

Władze dzielnicy Zemun-Polje w Belgradzie zdecydowały o rozbiórce nielegalnie wzniesionego meczetu. Ekipę budowlaną musiała eskortować policja.

Do rozbiórki doszło w piątek (26.05), tuż przez ramadanem. Próby wyburzenia meczetu podjęto już w czwartek, ale z powodu protestów miejscowych muzułmanów, głównie mniejszości romskiej, władze musiały się wycofać.

W piątek ekipa powróciła na miejsce w asyście policji. Rozebrano dwa piętra budynku, pozostawiając tylko parter.

Meczet został rozebrany, ponieważ trzy lata wcześniej wybudowano go nielegalnie. Władze nie wydały zgody na dobudowę dwóch pięter, jednak prace wykonano bez odpowiednich dokumentów.

Koniecznie przeczytaj: Niemieccy ekolodzy przeciwko budowie meczetu

Czytaj też: Staną przed sądem, bo nie puścili dziecka do meczetu

Duchowy przywódca belgradzkich muzułmanów mufti Mustafa Jusufspahić poinformował, że społeczność muzułmańska złoży w tej sprawie zażalenie do prezydenta Serbii. - Jesteśmy niemile zaskoczeni, że doszło do tego w przeddzień świętego miesiąca ramadan - powiedział agencji Reutersa.

Według niego władze Belgradu nie wydały zezwolenia na budowę meczetu w stolicy od pół wieku.

W Serbii mieszka około 230 tys. muzułmanów (ok. 3,1 proc. ludności). W samym Belgradzie jest około 20 tys. praktykujących muzułmanów. W mieście jest jeden meczet, wybudowany w 1575 roku, gdy Bałkany były częścią Imperium Osmańskiego.

Warto przeczytać: Byli w szoku, jak to nagrywali. Standardy higieny w gastronomii stosowane przez muzułmanów w Wielkiej Brytanii [WIDEO]

Podziel się