Szukaj

Flaga Polski w roli… wycieraczki do butów. Sprawa skończy się w sądzie?

13-01-2017 13:01
Wycieraczka do butów z polską flagą na Amazonie amazon / screen
Podziel się

W ofercie kanadyjskiego sklepu internetowego Amazona można znaleźć m.in. wycieraczkę do butów w barwach polskiej flagi. Wiele osób jest oburzonych takich wykorzystywaniem ważnego symbolu narodowego. Niektórzy przypominają też że, Indie w identycznej sytuacji zareagowały bardzo ostro.

Nazwa produktu oferowanego na Amazonie („Poland door mat floor”) jasno wskazuje, że chodzi o nawiązanie do polskiej flagi narodowej. Wycieraczka do butów w biało-czerwonych barwach kosztuje 25 dolarów. W opisie produktu można przeczytać, że jest ona „wykonana z trwałego poliamidu, nie ślizga się i należy ją prać w 30 stopniach Celsjusza”.

Wycieraczka do butów z polską flagą na Amazonie

Internauci z Polski w dużej części zareagowali z oburzeniem za taki „pomysłowy” produkt Amazona, wskazując, że stosowanie polskiej flagi do wycierania butów jest „haniebne” i „obrzydliwe”. Choć w odpowiedzi pojawiały się także głosy mówiące o „polskim przewrażliwieniu”.

Koniecznie przeczytaj: Magdalena Ogórek i Jacek Łęski nowymi prowadzącymi „Studio Polska” w TVP Info

Czytaj też: Zamaskowany, z atrapą broni i flagą ISIS próbował przejść przez granicę. Jaka była reakcja służb? [WIDEO]

Warto przypomnieć, że po tym jak w Amazonie pojawiła się wycieraczka z flagą Indii, kraj ten nie potraktował sprawy pobłażliwie. Minister spraw zagranicznych Sushma Swaraj wezwała internetowy sklep do natychmiastowego usunięcia z oferty wszystkich produktów znieważających indyjską flagę i bezwarunkowego przeproszenia za zaistniałą sytuację. Polityk jednocześnie zagroziła, że jeśli Amazon tego nie zrobi, to żaden z pracowników tej firmy nie będzie mógł już legalnie wjechać do Indii.

Jaka była reakcja sklepu? Zaledwie kilka godzin później, „indyjska” wycieraczka do butów całkowicie została usunięta z oferty.

Czy będzie reakcja polskiego MSZ w tej sprawie? Nie wiadomo. Złożenie zawiadomienia do prokuratury zapowiedział natomiast Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia, który na Twitterze napisał też, że do Amazona zostanie również skierowana petycja w tej sprawie.

Warto przeczytać: [AKTUALIZACJA] Polak NIE został postrzelony na kilka godzin przed zamachem. Polska prokuratura dementuje doniesienia niemieckich mediów

Podziel się