Szukaj

Polscy policjanci strzegą węgierskiej granicy przed nielegalnymi imigrantami

01-10-2016 16:46
Syryjscy imigranci na granicy Węgier
Podziel się

Grupa 25 polskich policjantów od tygodnia wykonuje misję ochrony południowej granicy Węgier. Pracują na zmianę z Węgrami, pilnując obszaru położonego w miejscowości Röszke, gdzie przebiega jeden z głównych szlaków tranzytowych, którym imigranci z Bliskiego Wschodu próbują dostać się do Europy Zachodniej.

Jak przekazał PAP, jeden z uczestników misji, mł. asp. z Oddziału Prewencji w Krakowie Norbert Andraszak, patrolowany jest odcinek o długości ok. 7 km. Policjanci pracują na dwie zmiany: od godz. 7 rano do 19 i od 19 do 7 rano.

Najpierw jedziemy do miejscowej komendy, stamtąd bierzemy sprzęt, m.in. środki łączności, broń. Mamy też zawsze odprawę, tak by zapoznać się z tym, co wydarzyło się podczas wcześniejszej zmiany. W naszych patrolach zawsze jest też jeden policjant z Węgier, czasem też dodatkowo węgierski żołnierz - relacjonuje funkcjonariusz. Andraszak dodaje, że patrole są zarówno piesze, jak i zmotoryzowane, a z powodu grząskiego terenu konieczne jest korzystanie z samochodów terenowych.

Koniecznie przeczytaj: Węgry: ogłoszono wyniki referendum ws. imigrantów

Czytaj też: Imigranci we Włoszech domagają się markowych ubrań - Hugo Bossa i Armaniego! To nie jedyne żądania...

Do głównych zadań naszych policjantów należy zapobieganie próbom nielegalnego przekraczania granicy, polegającym m. in. na przecinaniu siatki. W takich sytuacjach kierują oni imigrantów do specjalnego punktu w Röszke, gdzie mogą złożyć wniosek o status uchodźcy na Węgrzech. Wówczas nie będą jednak mogli przedostać się dalej, np. do Niemiec, które są głównym celem większości przybyszów.

Jak zaznacza Andraszak, większość z tych, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę to mężczyźni w wieku 15 - 25 lat. Nasz rejon to jest główny szlak tranzytowy szlaku bałkańskiego, w trakcie nocy nieoświetlony. Stąd próby przekraczania tej granicy. Ostatnio w sektorze obok doszło do takiego zdarzenia, imigranci przecięli płot, część z nich dostała się Węgry, zostali jednak zatrzymani - mówi funkcjonariusz.

Przed wyjazdem polscy policjanci przez cztery dni szkolili się w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Grupę 25 funkcjonariuszy wybrano spośród policjantów oddziałów prewencji z całej Polski, a w procesie selekcji brano pod uwagę m. in. doświadczenie w misjach czy znajomość angielskiego.

Na co dzień policjanci noszą specjalne opaski misji z oznaczeniem V4 oraz flagami państw Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Węgier, Słowacji i Czech.

Warto zaznaczyć, że jak dotychczas polski kontyngent może poszczycić się stuprocentową skutecznością w zakresie wykonywanych obowiązków. Na patrolowanym odcinku nie doszło dotąd do żadnej udanej próby nielegalnego przekroczenia granicy.

Warto przeczytać: Imigranci z Syrii grozili strajkiem głodowym, bo nie podobały im się warunki w obozie

Podziel się