W Niemczech powstaje Polska Partia Niemiec. Jej założenie ma związek z obecną sytuacją polityczną w naszym kraju [FOTO]
12-01-2018 17:01
Jak poinformowało Deustche Welle, trójka polskich aktywistów działających na co dzień w Berlinie zainicjowała projekt utworzenia Polskiej Partii Niemiec (Polnische Partei Deutschlands). Jej powstanie, jak potwierdzają sami zainteresowani, to odpowiedź na złe rządy PiS-u w Polsce.
Inicjatorzy projektu otwarcie przyznają, że dotychczas nie zarejestrowali jeszcze swojej partii. Potwierdzili również, że nie posiadają swojego programu ani odpowiednich struktur terenowych. To wszystko, jak zapewniają, zostanie zorganizowane dopiero w przyszłości:
Formalne zarejestrowanie partii nie jest żadnym problemem, można by to zrobić od razu. Ale chcemy przeżywać to wspólnie z wszystkimi zainteresowanymi. Dotychczas można było tylko wejść do jakiejś partii, a tu jest się jej współtwórcą, ucząc się jednocześnie całego systemu.
Koniecznie przeczytaj: Polska ma problem z neonazizmem? Niedawno nakręcony film idealnie pokazuje, jaki stosunek do Hitlera mają współcześni Niemcy [WIDEO]
Jak podkreślają polscy aktywiści, sam pomysł powołania tej partii politycznej zdeterminowały dwa czynniki, mianowicie obecne rządy PiS-u w Polsce oraz znaczny wzrost poparcia dla antyimigranckiego niemieckiego ugrupowania AfD .
Inicjatorzy projektu działają na co dzień w proeuropejskim środowisku skupionym wokół berlińskiego Klubu Polskich Nieudaczników. Niniejsza organizacja skupia głównie polskich artystów mieszkających obecnie w stolicy Niemiec. Dlatego też twórcy Polskiej Partii Niemiec chcą nadać swojemu ugrupowania międzynarodowy charakter:
Polska Partia Niemiec, mimo polskości w nazwie, nie ma aspiracji do bycia reprezentacją Polaków w Niemczech. Ugrupowanie ma być ponadnarodowe, europejskie i otwarte na wszystkich – Niemców, Polaków i innych imigrantów. Nie chcemy, żeby w Polsce mówiono o nas bez nas. Możemy sami o sobie mówić, o tym, jaka jest nasza perspektywa, co myślimy i jak żyjemy za granicą.
Warto przeczytać: Patryk Jaki o polityce historycznej, którą powinna prowadzić Polska: „Chodzi o to, żebyśmy sobie odpowiedzieli na jedno kluczowe pytanie” [WIDE]