Szukaj

Polityk, który chciał niepodległości Katalonii, stanie przed sądem

14-10-2016 12:13
Artur Mas 2015, były premier Katalonii Fot. Generalitat de Catalunya / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Artur Mas, były premier Katalonii stanie przed Sądem Najwyższym regionu za zorganizowanie referendum ws. ogłoszenie niepodległości tej części Hiszpanii. Referendum, które odbyło się dwa lata temu, zgodnie z obowiązującym w kraju prawem było nieważne.

Kataloński polityk, po tym jak bez zgody rządu Hiszpanii przeprowadził w listopadzie 2014 r. referendum ws. niepodległości regionu, został oskarżony o „poważne nieposłuszeństwo” oraz „nadużycie władzy”. Razem z Masem przed sądem mają stanąć dwaj członkowie jego rządu, którym zarzuca się „współudział”.

Politykowi grozi 10 lat zakazu piastowania funkcji publicznych. Wniosek po postawienie Masa przed sądem został zgłoszony po tym, jak obecny szef rządu Katalonii Carles Puigdemont zapowiedział, że we wrześniu 2017 r. zostanie przeprowadzone kolejne referendum ws. niepodległości regionu – nawet, jeżeli władze Madrytu nie wyrażą na to zgody.

Koniecznie przeczytaj: Węgry: ogłoszono wyniki referendum ws. imigrantów

Czytaj też: Kukiz’15 chce referendum w sprawie „tzw. uchodźców”

Katalonia to najbogatszy region Hiszpanii, w którym od dawna zauważalne są coraz silniejsze dążenia niepodległościowe. W referendum odłączenia tej części kraju chciało 80% głosujących (udział wzięło 2,3 mln osób na 6,3 mln uprawnionych). Poprzednim razem rząd w Madrycie nie wyraził zgody na przeprowadzenie referendum, decyzję poparł też hiszpański Trybunał Konstytucyjny.

 

Warto przeczytać: Orban zgłasza poprawki do konstytucji ws. zakazu osiedlania się obcej ludności

Podziel się