Szukaj

Szwecja: Liczba przestępstw przekracza możliwości operacyjne policji. Funkcjonariusze zajmują się wyłącznie zabójstwami

04-01-2018 20:47
Szwedzki policjant Fot. Håkan Dahlström / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Jak informuje portal Speisa, szwedzka policja skupia całą swoją uwagę na prowadzeniu dochodzeń dotyczących zabójstw. Nie ma bowiem wystarczających środków i odpowiednich sił, by zajmować się również innymi poważnymi przestępstwami takimi jak brutalne gwałty zbiorowe.

Szef Wydziału Śledczego Sztokholmskiej Policji, Torgny Söderberg, w rozmowie z telewizją SVT, wytłumaczył, że obecna sytuacja w kraju determinuje to, że funkcjonariusze muszą zajmować się wyłącznie najcięższymi przestępstwami:

To nie jest sytuacja, jakiej moglibyśmy sobie życzyć. (...) Sprawy o gwałt są odkładane, ponieważ inne przestępstwa są poważniejsze. Z dwojga złego musimy coś wybrać. Najgorszą rzeczą, jaka może się stać, to utrata wiary w społeczeństwie w praworządność. Nie możemy nad tym przejść do porządku.

Koniecznie przeczytaj: Szwecja: Młoda dziewczyna nagrywała imigrantów w swojej okolicy. Bardzo szybko została przez nich zaatakowana [WIDEO]

Czytaj też: Szwedzka minister skrytykowała działania... własnego rządu. „Przyjęcie tak dużej liczby imigrantów było naszym poważnym błędem”

Od kilku lat w Szwecji gwałtownie wzrasta liczba morderstw, do których dochodzi w wyniku przestępczej rywalizacji pomiędzy gangami tworzonymi przez imigrantów. Jak podają statystyki, śledczym udaje się rozwiązywać zaledwie co piątą taką sprawę.

Co ciekawe, w ciągu trzech ostatnich lat, wyraźnie zmniejszyła się liczba aktów oskarżeń w sprawach o gwałt. Od 2014 do 2016 roku zmalała ona łącznie aż o 9 punktów procentowych. Jeszcze trzy lata, średnio co piąte zgłoszenie kończyło się postawieniem konkretnych zarzutów, teraz zaś dzieje się tak zaledwie w co dziesiątym przypadku.

Warto przeczytać: Szwecja: Imigrant, który postrzelił Szweda został uniewinniony. „Nie wiedział, że broń wystrzeli, jeżeli pociągnie się za spust”

Podziel się