Szukaj

Polak, Węgier dwa bratanki? Po wyborze Tuska Budapeszt i Warszawa odwołują wizyty ambasadorów

11-03-2017 17:18
Premier Viktor Orban odbiera statuetkę Człowiek Roku 2016 od Beaty Szydło
Podziel się

Kilka dni temu szef PiS Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu Gazecie Polskiej, gdzie przekonywał o tym, że Polska na unijnym szczycie na pewno nie zostanie sama, bo Wiktor Orban obiecał mu, że nie zagłosuje na Tuska.

Wbrew pierwotnym ustaleniom szef węgierskiego rządu dokonał dyplomatycznej wolty i zagłosował tak samo jak inne państwa UE. W ten sposób Beata Szydło pozostała sama na unijnym szczycie z kandydatem, którego nikt nie chciał poprzeć.

Kaczyński, po tym gdy Donald Tusk został ponownie szefem Rady Europejskiej, skomentował postawę premiera Węgier w mocnych słowach:

Zderzyliśmy się, wydaje się, z dużą dozą wręcz nielojalności, a nawet kłamstwa, dlatego że na wiele dni przed szczytem – nie chcę wskazywać palcem na kraje – ale mieliśmy zapewnienia, że niektóre kraje inaczej się zachowają. Mieliśmy zapewnienia, iż absolutnie popierają nasze stanowisko i że zakładają, że państwo narodowe, państwo członkowskie ma prawo decydować, kto jest jego kandydatem.

Koniecznie przeczytaj: Donald Tusk z europejskim nakazem aresztowania? Kulisy rozmów Kaczyński-Merkel

Czytaj też: Jarosław Kaczyński krytykuje Tuska w wywiadzie dla TVP [WIDEO]

Osobiste rozczarowanie Kaczyńskiego polityką Orbana miało także skutki praktyczne, a nie tylko werbalne. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odwołało w ostatniej chwili planowany wyjazd zastępcy szefa tego resortu na Węgry. Oficjalnym powodem zmiany planów najwyższych polskich urzędników miały być ważne zadania, które urzędnicy muszą wykonać natychmiast.

Podobnie zachowali się dyplomaci z Budapesztu. W piątek po południu w TVP miała pojawić się Orsolya Zsuzsanna Kovács, ambasador Węgier w Polsce. Występ w telewizji został jednak odwołany na prośbę strony węgierskiej. O takiej decyzji poinformował Samuel Pereira, który odpowiada w stacji za publicystykę.

Warto przeczytać: Wiktor Orban zaostrza prawo wobec nielegalnych migrantów

Podziel się