Szukaj

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana

07-10-2016 12:15
Juan Manuel Santos, prezydent Kolumbii, sierpeń 2010 Fot. Wilson Dias/ABr / wikimedia.org / CC BY 3.0
Podziel się

Tegoroczną nagrodę Nobla otrzymał prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos. Jak podkreślił norweski komitet, wyróżnienie przyznane zostało politykowi za podejmowane przez niego działania na rzecz zakończenia trwającej od ponad 50 lat wojny domowej w Kolumbii.

W tym roku do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono rekordową ilość kandydatur - 228 osób oraz 148 organizacji – łącznie więc było więc aż 376 nominacji. W 2015 roku laureatem nagrody został Kwartet Dialogu Narodowego Tunezji.

Santosa doceniono za jego starania, mające na celu zakończenie trwającej w Kolumbii od pół wieku wojny domowej. Pokojowa Nagroda Nobla ma dać mu jeszcze większą siłę do podejmowania kolejnych wysiłków na rzecz rozwiązania tego bratobójczego konfliktu.

Koniecznie przeczytaj: Prezydent Poznania pobity przez Saletę. Jaśkowiak z ringu schodził ledwie żywy

Czytaj też: Prezydent Filipin: „Chciałbym ich wszystkich wymordować”

Szacuje się, wojna domowa w Kolumbii pochłonęła życie co najmniej 220 tys. obywateli tego kraju, ponad 5 milionów osób zostało zmuszonych do opuszczenia domów, kilkadziesiąt tysięcy Kolumbijczyków uznawanych jest za zaginionych.

Szefowa Norweskiego Komitetu Noblowskiego, Kaci Kullmann Five podkreśliła też, że przyznanie wyróżnienia prezydentowi Kolumbii miało na celu oddanie hołdu wszystkim mieszkańcom tego kraju, którzy „mimo tylu trudności, nie porzucili nadziei na sprawiedliwy pokój”, a także docenienie starań wszystkich partii politycznych, które mają swój udział w walce na rzecz zakończenia w Kolumbii wojny domowej.

Mimo że w niedawnym referendum Kolumbijczycy niewielką liczbą głosów odrzucili umowę z lewicowymi rebeliantami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC), "proces pokojowy nie umarł – dodała Five.

 

Warto przeczytać: Czy prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Marszu Niepodległości?

Podziel się