Szukaj

Podpalono bezdomnych Polaków w Hamburgu. „Dziwny” nagłówek niemieckiego portalu

01-02-2017 13:20
Policja niemiecka Fot. Marco / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

„Deutsche Welle” podaje, że w nocy z poniedziałku na wtorek nieznani sprawcy podpalili legowisko dwóch bezdomnych Polaków, który nocowali na parkingu w Hamburgu. Naszą uwagę zwrócił nagłówek w polskiej wersji portalu, który brzmi dość dwuznacznie.

„Hamburg. Ktoś znów usiłował podpalić bezdomnych. To byli znów Polacy” - to tytuł wiadomości zamieszczonej na polskojęzycznej stronie „Deutsche Welle”. Dziwnie wygląda ostatnie zdanie, w którym podkreślono, że chodzi o Polaków, nie precyzując, czy są oni ofiarami ataku czy napastnikami.

Deutsche Welle - podpalenie bezdomnych Polaków w Hamburgu

Poszkodowanymi byli Polacy, podpalenia dokonali nieznani sprawcy. Tymczasem tytuł newsa jest skonstruowany w ten sposób, że może sugerować, że napastnikami „byli znowu Polacy”. Nawet uwzględniając to, że ktoś domyśli się, że ofiarami są nasi rodacy, to i tak niezbyt dobrze prezentuje się cały tytuł, który może również wskazywać na niezadowolenie z faktu, że kolejny raz chodzi o bezdomnych Polaków, którzy w Niemczech według tamtejszych mediów mają stanowić połowę osób mieszkających na ulicy. Oczywiście, może to być tylko przypadkowy, niezbyt fortunny, dobór zdań w tytule.

Koniecznie przeczytaj: Turek próbował zgwałcić Polkę w centrum Warszawy. Krzyczał „J***ć Polaków”

Czytaj też: Polska rodzina zaatakowana w Wielkiej Brytanii. Obrzucili Polaków wyzwiskami i kamieniami

Jak wyjaśnia w tekście „DW”, do ataku na bezdomnych Polaków, którzy nocowali na parkingu Höhe Brücke C przy Landungsbruecken koło portu w Hamburgu, doszło ubiegłej nocy około godz. 2.30. Podpalono rzeczy, na których spali. Ogień ugasiła wezwana straż pożarna. Polacy z lekkimi poparzeniami trafili do szpitala.

Według świadków zdarzenia podpalenia miał dokonać około 30-letni mężczyzna w ciemnym ubraniu. Policja, która wszczęła śledztwo w kierunku usiłowania zabójstwa, apeluje do innych świadków o zgłaszanie się.

Niecały miesiąc temu w Hamburgu w dzielnicy St. Georg doszło do podobnego ataku. Bezdomna kobieta obudziła się zauważywszy, że ktoś usiłuje podpalić jej ubrania.

Przypomnijmy też, że w Berlinie w ostatnią Wigilię grupa imigrantów w wieku 15-21 lat (sześciu Syryjczyków oraz Libijczyk) usiłowała podpalić 37-letniego Polaka nocującego na stacji metra w berlińskim Kreuzbergu.

Warto przeczytać: Skandaliczna publikacja BBC w 72. rocznicę wyzwolenia Auschwitz: „Bez Polaków Holocaust nie byłby możliwy”

Podziel się