Szukaj

Pierwsze wyniki wyborów we Francji. Przytłaczające zwycięstwo Macrona

07-05-2017 20:34
Wyniki wyborów we Francji - exit poll druga tura Twitter / screen Twitter
Podziel się

Według badań exit poll w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji wygrał Emmanuel Macron z wynikiem 65,5%, Marine Le Pen uzyskała 34,5% (według IFOP). Taki rezultat wyborów był dość przewidywalny, zwłaszcza, że francuski rząd, większość tamtejszych mediów oraz europejskie „elity” robiły wszystko, aby liderka Frontu Narodowego nie została prezydentem.

Według prognoz ośrodków sondażowych, opublikowanych zaraz po zamknięciu lokali wyborczych o godz. 20.00, Emmanuel Macron uzyskał od 65% do 66,1% głosów, a jego kontrkandydatka Marine Le Pen od 33,9% do 35%. 

Rozkład głosów według przewidywań poszczególnych sondażowni wygląda następująco: Elabe 65,9% dla Macrona, Kantar – 65%, IFOP – 65,5%, Harris – 66,1%. Choć są to wyniki badań exit poll, to jednak zwycięstwo „centrowego” polityka jest przytłaczające.

Koniecznie przeczytaj: Wybory we Francji. Wyniki exit poll pierwszej tury

Czytaj też: Oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich we Francji

Lokale wyborcze we Francji kontynentalnej lokale otwarte były od godz. 8.00 do godz. 19.00, a w metropoliach do godz. 20.00. Wyniki oficjalne zostaną podane po kilku godzinach od zamknięciu ostatniego lokalu.

Co oznacza dla Francji wybór Emmanuela Macrona? Raczej nic dobrego. Oficjalnie „niezależny” kandydat, bankowiec i były minister w rządzie Francoisa Hollanda zapewne będzie kontynuował obecną socjalną, obyczajowo liberalną i prounijną politykę Paryża. Biorąc pod uwagę podejście Macrona do kwestii przyjmowania i wspierania muzułmańskich imigrantów, nie należy się spodziewać, aby zagrożenie terrorystyczne we Francji szybko minęło.

Warto przeczytać: Marine Le Pen ocenia wynik wyborów prezydenckich we Francji [WIDEO]

Podziel się