Szukaj

Pierwsze prywatne miasto na świecie. Bez podatków, bez policji, bez władzy!

23-09-2016 15:10
Drewiany domek w Norwegii na tle zachodzącego słońca Fot. Alexander Cahlenstein / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

W Norwegii ma powstać pierwsze prawdziwie libertariańskie miasto o nazwie Liberstad. Nie będzie w nim policji, jakiejkolwiek lokalnej władzy i podatków. Pomysłodawcy projektu obiecują przyszłym mieszkańcom pełną anarchię.

Jeden z współzałożycieli Liberstad, John Holmesland tak reklamuje prywatne miasto: Liberstad będzie miastem zbudowanym w oparciu o filozofię anarchizmu, zasadę nieagresji i ochronę praw własności.

Mieszkańcy mają mieć pełną swobodę, nie ograniczoną przez ingerencję lokalnych władz czy policji. W Liberstad podatki nie będą istnieć, a mieszkańcy sami będą decydować o zasadach funkcjonowania miasta. Ewentualna rozbudowa miasta też ma zależeć od ich decyzji.

Koniecznie przeczytaj: Nowy sondaż: „Wolność” w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość traci poparcie

Czytaj też: Gang imigrantów terroryzował całe miasto! Mieszkańcy nie wytrzymali. Zobacz co zrobili…

W Liberstad najprawdopodobniej rozliczenia z przedsiębiorcami handlującymi w mieście dokonywane będą bitcoinami. Cena zakupu działki w tym mieście za 1 ar to około 16 tys. zł (35 tys. koron norweskich).

Holmesland nie kryje entuzjazmu związanego z budową pierwszego prywatnego miasta na świecie. Podkreśla, że nawet jeżeli władze Norwegii wniosą jakieś zastrzeżenia, to nie są w stanie nic zrobić, ponieważ Liberstad jest w pełni legalne.

Budowa prywatnego miasta wielu osobom od razu nasuwa skojarzenia z wolnościowymi ideami głoszonymi przez Janusza Korwin-Mikke. Jednak prezes partii KORWiN nie do końca zachwycony jest wszystkimi aspektami planowanego w Norwegii projektu. Odnosząc się do tej kwestii, Korwin-Mikke na swoim facebookowym profilu napisał:

Pamiętajmy, że jakieś podatki z których będzie utrzymywana policja muszą być, a ktoś tym wszystkim przecież musi zarządzać. Jesteśmy zwolennikami idei konserwatywno-liberalnej oraz hasła "wolność, własność, sprawiedliwość" i ktoś o sprawiedliwość musi dbać!

Warto przeczytać: Partia KORWiN zmieniła nazwę

Podziel się