Szukaj

Stan wojenny zatwierdzony przez parlament Ukrainy. Co oznacza jego wprowadzenie?

26-11-2018 23:10
Debata o wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie Fot. Ukrinform ‏ Konto zweryfikowane / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała wprowadzeniu stanu wojennego, ale w ograniczonym zakresie. Będzie on obowiązywać w części kraju i potrwa 30 dni. Dekret poparło 276 deputowanych w 450-osobowym parlamencie. Przeciw głosowało 30 parlamentarzystów.

Prezydent Ukrainy początkowo proponował wprowadzenia stanu wojennego na 60 dni i na terenie całej Ukrainy. Sprzeciwili się temu politycy opozycji, którzy podejrzewali, że Petro Poroszenko wykorzysta sytuację do zdobycia przewagi w zaplanowanych na koniec marca wyborach.

Ostatecznie zadecydowano, że stan wojenny potrwa 30 dni i obejmie obszary położone przy granicy z Rosją i obwody nad Morzem Czarnym i Azowskim. Łącznie jest to 10 obwodów: odeski, mikołajowski, chersoński, zaporoski, ługański, doniecki, sumski, charkowski, czernihowski i winnicki.

Koniecznie przeczytaj: Poroszenko zatwierdził wprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie. Awantura w parlamencie [wideo]

Czytaj też: Szeremietiew o konflikcie Rosja-Ukraina: „Wojna można objąć całą Europę. Użycie broni nuklearnej to realny scenariusz”

Prezydent poinformował, że dekret o stanie wojennym ma zacząć obowiązywać w środę od godziny 9 czasu lokalnego (8 w Polsce - przyp. red.), jednak, jak podaje dziennik.pl, dokumenty na stronie Rady Najwyższej wskazują, że obowiązuje on już od poniedziałku od godziny 14 czasu lokalnego.

Regulacje dotyczące stanu wojennego zostaną zastosowane tylko w przypadku rosyjskiej agresji lądowej i wkroczenia regularnych wojsk Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy poza granicami operacji (przeciwko prorosyjskim separatystom w części Donbasu) na wschodzie kraju i (zajętego przez Rosję) Krymu

- zaznaczył ukraiński prezydent.

Poroszenko ponownie podkreślił, że wprowadzenie stanu wojennego nie oznacza wypowiedzenia wojny Rosji.

Stan wojenny wprowadza się wyłącznie w celu wzmocnienia obrony Ukrainy na tle wzrastającej agresji ze strony Rosji. Stan wojenny nie oznacza naszej rezygnacji z polityczno-dyplomatycznej drogi uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Poinformowałem dziś o tym szczegółowo naszych zachodnich partnerów

- powiedział ukraiński prezydent.

W czasie debaty prezydent Ukrainy przekonywał, że jego dekret nie ogranicza praw i wolności obywatelskich.

Co oznacza wprowadzenie stanu wojennego dla mieszkańców? W wybranych obwodach mogą być wzywani do wykonywania prac publicznych dla potrzeb Sił Zbrojnych Ukrainy lub innych instytucji zaangażowanych w wojnę. Możliwy jest także zabór mienia prywatnego na rzecz państwa. Dodatkowo władze mogą wprowadzić ograniczenia takie jak godzina policyjna czy zakaz sprzedaży alkoholu, mają także prawo przesiedlać lub ewakuować mieszkańców określonych stref. Państwo w uzasadnionych przypadkach zyskuje także prawo do kontroli partii politycznych, organizacji publicznych i ingerencji w działalność mediów.

Poroszenko podziękował posłom za poparcie dekretu.

Debata nad wprowadzeniem stanu wojennego doprowadziła do przepychanek w parlamencie. Deputowanych musiał uspokajać przewodniczący.

Warto przeczytać: Polska chce być „liderem wspierania Ukrainy”. Tymczasem oto, co robią Francja, Niemcy i UE

Podziel się