Szukaj

Szokujące słowa papieża. Zestawił Polaków w jednym zdaniu z… nazistami: „Część tragicznej historii przyszła od Niemców i Polaków”

27-09-2018 15:04
Papież Franciszek
Podziel się

Papież Franciszek w trakcie powrotu z Tallina w czasie rozmowy z dziennikarzami stwierdził, że Litwa dużo wycierpiała ze Wschodu i z Zachodu. „Część tej tragicznej historii nadeszła z Zachodu, od Niemców, od Polaków” - powiedział.

Kiedy pomyśli się o Wschodzie, jest tam wasza trudna historia. Ale część tej tragicznej historii przyszła z Zachodu, od Niemców, od Polaków, ale przede wszystkim od nazizmu

- mówił papież w rozmowie z dziennikarzami, którą opisuje PAP.

Franciszek dodał, że jest wstrząśnięty wizytą w Muzeum Okupacji i Walk o Wolność w dawnej siedzibie KGB w Wilnie, gdzie oglądał cele, sale tortur i egzekucji.

Dzieje krajów bałtyckich to „historia inwazji, dyktatur, zbrodni, zesłań ” oraz „nienawiści do religii, każdej religii” - podsumował.

Koniecznie przeczytaj: Przewodniczący PE stwierdził, że UE zniszczyła nazizm i komunizm sowiecki. Wymowna reakcja Nigela Farage'a [wideo]

Czytaj też: Słowacja: Polacy ścigali się luksusowymi samochodami. Doprowadzili do śmiertelnego wypadku [wideo]

Papież nawiązał do współczesnego okrucieństwa Państwa Islamskiego. Po chwili przeszedł do kwestii migracji.

Franciszek powiedział, że w krajach bałtyckich nie ma „populistów”. Jak podkreślił, z jego rozmów z przywódcami tych państw wynika, że kraje te są gotowe przyjmować i integrować imigrantów, ale nie masowo, lecz „z rozwagą”. Zaznaczył, że państwa bałtyckie nie chcą, aby ich otwartość i gościnność stała się w efekcie zagrożeniem dla ich tożsamości. To otwarcie „dobrze przemyślane” - stwierdził papież.

Warto przeczytać: Belgia: W restauracji toalety oznaczono wizerunkami Maryi i Jezusa. Interweniowali Polacy [foto]

Podziel się